Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme vedoucí/ho PR a eventů.

USA v Libyi: jak se zbavit války

Jiří Skoupý / Ed. 21. 11. 2015

Jedním z leitmotivů probíhajícího zásahu v Libyi jsou prohlášení Obamovy administrativy o blížícím se předání vedení vojenských operací do rukou evropských spojenců. Snaha omezit zapojení USA do konfliktu je pochopitelná – Spojené státy v současné době vedou vojenská tažení ve třech muslimských zemích. To nejnovější bylo navíc autorizováno prezidentem, který byl zvolen na základě kampaně, která důsledně rozlišovala „války z nutnosti“ (wars of necessity) a „války z vlastního rozhodnutí“ (wars of choice). Libye jednoznačně spadá do druhé kategorie, protože stěží přestavuje pro USA přímou bezpečnostní hrozbu nebo klíčový národní zájem. To vše je zároveň třeba zasadit do kontextu domácí americké politiky, kde právě probíhá vyhrocená debata o fiskální situaci Spojených států, pro niž je každý další konflikt nemalou zátěží.

Zjevná snaha vyvázat se z probíhajícího konfliktu je však problematická a mohla by vést k podcenění závažnosti situace. Je zarážející, jak povrchně jsou definovány cíle libyjské operace. Není jasné, jaké jsou podmínky ukončení válečných operací či jak má vypadat výsledné vnitropolitické uspořádání. Objevují se příznaky neblahého syndromu „mission creep“, známého např. z Afghánistánu, tedy postupného proměňování cílů mise v důsledku jejich nedostatečného vymezení na počátku operací. Stále častěji se zmiňuje nutnost změny libyjského režimu, přestože autorizující rezoluce Rady bezpečnosti OSN hovoří pouze o ochraně civilní populace a zbrojním embargu.

Trend směrem k rozšíření válečných cílů navíc není doprovázen adekvátní debatou o možné změně používaných vojenských nástrojů. Už v přípravné fázi byla zastánci zásahu vyzdvihována jako ideální řešení bezletová zóna, ovšem málokdo byl schopen odpovědět na otázku co dělat v případě její nedostatečnosti. Velké naděje jsou zjevně vkládány do vítězství opozičních sil a zasahující státy nepochybně doufají, že souvislý tlak nakonec vyústí ve zhroucení Kaddáfího režimu. Ale co když ne? Jaké jsou alternativy pro případ, že se optimistická očekávání nenaplní? Zvýšená intenzita leteckých úderů na způsob Srbska, kde mezinárodní koalici nakonec nenacházela smysluplné vojenské cíle, na něž by mohla útočit, a kde sehrála důležitou úloha ochota Ruska hodit Miloševiče přes palubu? Masivní vyzbrojení opozičních sil?

Do hry se tak vtíravě vrací otázka nasazení pozemních sil. I v případě, že se mezinárodní koalici podaří této možnosti vyhnout, nebude ukončení konfliktu jednoduché. Válka v Iráku ukázala, že naplánování a provedení vojenské fáze mezinárodní intervence je snadnější složkou celé mise. Klíčové pro dlouhodobý úspěch je poválečné uspořádání Libye (ať už s účastí stávající vládnoucí rodiny, nebo bez ní), ale plnohodnotná diskuze na toto téma zatím neexistuje. Je to paradoxní, protože právě budoucí povaha libyjského režimu je, řečeno se Shakespearem, tím, oč tu běží.

Tyto výhrady nemění nic na faktu, že dosáhnout autorizace použití síly ze strany OSN v reakci na hrozící humanitární katastrofu bylo jednoznačným úspěchem spojenecké diplomacie. Odmítnout lze i obvinění ze selektivního postupu („proč právě Libye, a ne Bahrajn, Jemen, …?“), protože akceptování tohoto argumentu by v praxi znamenalo, že když není možné jednat všude, není správné jednat nikde. Přesto budí spojenecká operace rozpaky, především kvůli vágnosti a neurčitosti deklarovaných politických cílů. Spojené státy svou účastí na intervenci zjevně překonaly „irácký syndrom“, ale bohužel se nezdá, že by se v tomto ohledu z irácké zkušenosti příliš poučily.

Původní vydání: USA v Libyi: jak se zbavit války

Přejít
Tagy
Tagy
Blízký Východ a severní Afrika 1287
USA 1059
arabské jaro 317
mezinárodní bezpečnost 1405
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: