Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

Sobotka kapitánem střední Evropy

Jakub Kufčák Jakub Kufčák / Ed. 26. 11. 2015

Visegrád nepůsobí jako jednotný blok.
Země se neshodnou v otázce ukrajinské krize.
S Ruskem za zády je zdrženlivý postoj některých zemí nedostačující.

Česko včera přebralo předsednický prapor visegrádské skupiny. Rázové vlny, které do středoevropského prostoru vyslala a stále vysílá probíhající ukrajinská krize, rozbořily obraz Visegrádu jako jednotného bloku se shodnými strategickými záměry. České předsednictví bude muset zasypat příkopy, které byly mezi Polskem a zbylými třemi zeměmi prohloubeny v důsledku rozdílné reakce na ruskou agresivní politiku.

Hloubku problému ilustrují debaty premiérů Visegrádu, které se tradičně konají na bratislavské konferenci GLOBSEC. Loňská diskuse o ukrajinské krizi skončila fiaskem. Viktor Orbán mluvil dokola o autonomii maďarské menšiny a Robert Fico zatvrzele odmítal navyšování tragicky nízkých obranných výdajů. Na letošním ročníku organizátoři zarámovali debatu premiérů do méně konfliktních hospodářských a imigračních otázek, ale výsledek nebyl o moc lepší. Byla promarněna možnost shodnout se na klíčovém polském projektu „Varšavské iniciativy strategické adaptace“, která prosazuje trvalé umístění aliančních základen v zemích, jež se cítí ohrožené Kremlem, a která byla už představena ve Washingtonu. Místo toho ale polský ministr obrany Siemoniak opakoval teze o důležitosti energetiky, český premiér Bohuslav Sobotka odmítal, že slavkovská spolupráce s Rakouskem má být náhradou Visegrádu, a Viktor Orbán chválil sám sebe jako ideálního lídra do turbulentních časů.

Pokračování článku si můžete přečíst v Hospodářských novinách dne 2.7.2015.

Tagy
Tagy
Evropa 3451
Visegrádská skupina 540
Česká republika 2792
česká zahraniční politika 1302
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: