Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Rodinná tragikomedie francouzských voleb

Filip Chráska Filip Chráska / Ed. 7. 2. 2017

Koncem minulého roku se v blížících se prezidentských volbách očekávalo jasné vítězství konzervativce Francoise Fillona proti Marine Le Penové. V uplynulých dnech však v případě obou kandidátu vybobtnaly takřka identické finanční skandály, jež Fillonovi velmi zkomplikují postup do druhého kola.

O postupu Marine Le Pen se momentálně pochybovat nedá. Ačkoli voliči Národní fronty podobně jako v případech jiných populistických kandidátů skandály snadno odpouštějí (podobně jako v případě voličů Donalda Trumpa nebo Miloše Zemana), mohla by ji další eskalace stát hlasy potřebné v druhém kole. Po skandálech Fillona se do finále francouzských voleb může dostat Emmanuel Macron. Podobně jako nedávno v Rakousku by i nad Seinou o prezidentský post nebojoval nikdo z tradičních velkých stran.

Oba zmínění kandidáti si obrazně řečeno ze svých poslaneckých kanceláří udělali rodinnou firmu subvencovanou daňovými poplatníky. V případě Francoise Fillona se jedná o fiktivní zaměstnávání své manželky Penelope Fillonové jako své asistentky. Dosavadní vyšetřování prozatím zjistilo, že paní Fillonová neměla žádnou pracovní emailovou adresu, vstupní kartu do budovy Národního shromáždění a v budově ji většina dotázaných lidí v životě neviděla. Celou situaci korunoval její manžel, který na žádost novinářů o předložení důkazu o pracovní činnosti své manželky neměl k dispozici nic jiného, než její výplatní pásky.

Skandál se vystupňoval po zjištění, že Fillon vyplácel z peněz své kanceláře desítky tisíc eur svým dětem, toho času studujícím na právnické fakultě, za právní analýzy. Celková částka, kterou tak své rodině vyplatil, se zatím pohybuje okolo jednoho milionu eur. Francois Fillon přitom koncem loňského roku vyhrál nečekaně republikánské primárky jako Pan Čistý.

Celý článek najdete na stránkách SME.

Původní vydání: Rodinná tragikomedie francouzských voleb

Přejít
Tagy
Tagy
Francie 53
volby 1331
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: