Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Proč nás trápí Keiretsu

Kryštof Kruliš Kryštof Kruliš / Ed. 19. 2. 2016

EU by měla s Japonskem uzavřít podobnou obchodní dohodu jako s USA, nebude to však snadné.

Japonská ekonomika se potýká s řadou problémů: dvacet let bojuje s deflací a stagnací, obyvatelstvo stárne a po katastrofě jaderné elektrárny ve Fukušimě musí země dovážet více fosilních paliv, což při oslabení jenu vyvolalo nepříjemný propad v obchodní bilanci, kdy dovoz převýšil export.

Japonsko přesto zůstává formálně třetí největší světovou ekonomikou (za USA a Čínou) a také při přepočtu HDP na paritu kupní síly je na solidním čtvrtém místě. I proto je stále velmi zajímavým partnerem pro světový byznys a není divu, že v Tokiu si delegace z Washingtonu a Bruselu obrazně řečeno podávají dveře. Zejména teď, kdy se vyjednává o Transpacifickém obchodním partnerství (TPP).

Evropská unie v polovině září absolvovala s Japonskem už dvanácté kolo rozhovorů a japonský premiér Šinzó Abe opakovaně říká, že jeho cílem je dokončit jednání o ekonomickém partnerství s Evropou do konce tohoto roku.

Nicméně v samotné EU se téměř výhradně debatuje o jiné dohodě – TTIP (Transatlantické obchodní a investiční partnerství) s USA. Rychlé dojednání dohody s Japonskem by přitom mohlo Evropské unii vylepšit pozici pro jednání s ostatními hráči světového obchodu, včetně USA.

Pokračování článku si můžete přečíst v Respektu číslo 41/2015.

Původní vydání: Proč nás trápí Keiretsu

Přejít
Tagy
Tagy
Asie 593
Evropa 3190
Evropská unie 2027
ekonomika 899
mezinárodní obchod 328
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky