Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme komunikačního manažera/manažerku.

Otlučený pomníček našeho evropanství

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 20. 11. 2015

Avantýra s fiskálním paktem ukazuje, že zevrubná debata je potřeba, protože evropská politika je oblíbeným rukojmím v rukou partajních sekretariátů.

Miroslav Kalousek využil příležitosti, kterou mu dala vláda. Fiskální pakt jeho TOP 09 podpoří jen pod podmínkou, že se vláda smlouvou bude řídit. Tedy pokud přiškrtí deficit a přijme finanční ústavu. Dokument, kvůli němuž měsíce padala Nečasova vláda, je zpět na scéně a podmínky představené bývalým ministrem financí ukazují, že jeho hladké přijetí je v nedohlednu.

Rychlý podpis paktu měl být signálem nové evropské politiky. Zatímco v koaliční dohodě se objevila jen zmínka o zvážení přistoupení, v programovém prohlášení vlády už zazněl jasný závazek. Hned na jednom z prvních zasedání vlády byl dokument projednán a dnes je v parlamentu.

Vláda chce pakt přijmout v podobě, ve které zatím nevznikají žádné závazky. Ustanovení regulující hospodářskou a fiskální politiku budou pro ČR platit až se vstupem do eurozóny, což je postup praktikovaný i jinde (Polsko, Maďarsko). To je trnem v oku TOP 09, která se dožaduje plnění ihned, protože to stabilizuje veřejné finance. A vláda její hlasy potřebuje, neboť se rozhodla pakt přijímat ústavní většinou. Odboráři se ale již nechali slyšet, že odmítají striktní ustanovení paktu, regulující rozpočty. I když se podaří protlačit smlouvu sněmovnou, ani v Senátu nemá vláda vyhráno. Na podzim se třetina Senátu obmění a na nesouhlas odborů mohou slyšet senátoři ČSSD, kteří nejsou s Bohuslavem Sobotkou zadobře.

Virvál kolem fiskálního paktu je přitom zbytečný. Vláda se mohla pokusit o schválení nadpoloviční většinou, což doporučoval i odborný posudek z roku 2012, kdy byla smlouva přijímána na evropské úrovni. Kromě toho nemusela s přijímáním tak spěchat. Lze sice pochopit snahu prezentovat se vůči evropským partnerům jasným činem, který měl odstřihnout starou evropskou politiku od nové, ukazuje se ale, že šlo o příliš velký risk.

Vláda bude popotahována kvůli – z dnešního pohledu – nepodstatnému dokumentu, což ubere pozornosti podstatnějším tématům (výběr portfolia českého eurokomisaře atd.). Přitom Sobotkův kabinet chce zlepšovat kvalitu české debaty o evropské politice a pokouší se o otevřenější komunikaci. Avantýra s fiskálním paktem ukazuje, že zevrubná debata je potřeba, protože evropská politika je již od českého předsednictví oblíbeným rukojmím partajních sekretariátů. Právě připojení se k paktu mělo být až výsledkem věcných polemik a mělo se k němu dojít na základě nové diskuse o přijetí společné měny, se kterou i samotný fiskální pakt nejvíce souvisí.

Původní vydání: Otlučený pomníček našeho evropanství

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3451
Evropská unie 2222
Česká republika 2792
česká evropská politika 801
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: