Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme komunikačního manažera/manažerku.

Evropská komise příliš posiluje své pravomoci, zaznělo v diskusi kandidátů

AMO AMO / Ed. 4. 12. 2015

Kandidáti do Evropského parlamentu v pondělí 12. května na veřejné akci Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) mimo jiné diskutovali o potížích situaci ve vztazích mezi parlamentem, Radou Evropy a Evropskou komisí. Jejich součinnost v mnoha případech narušuje velké množství legislativních záležitostí, kterými se politici musejí zabývat. Týká se to zejména takzvaných delegovaných aktů.

Evropská komise v mnoha případech na základě delegovaných aktů (pravomocí přenesených z Evropského parlamentu na komisi) předkládá návrhy na doplnění nebo změny zákonů, které mohou zásadním způsobem změnit původní úmysl zákonodárce. Jedná se o málo známý rozhodovací mechanismus: akt, který byl v rámci rozhodnutí evropských institucí složitě přijat, může být nakonec změněn pouze jednou z nich.

„Delegované akty považuji za jednoznačnou snahu Evropské komise posílit své vlastní pravomoci na úkor parlamentu,“ uvedl Jiří Šír (ANO 2011) a dodal, že komise vydává až enormně vysoký počet návrhů na změny. „Například v rámci společné zemědělské politiky se evropští poslanci nakonec toho množství zděsili. Dokonce na zasedání parlamentu proběhla diskuze, aby se komise zavázala v rámci příštího volebního období přehodnotit svoji činnost z hlediska kvantity.“

Je nutné snížit administrativní zátěž

Miloslav Ransdorf (KSČM) potvrdil, že ne vždy se Evropský parlament, Rada a komise shodnou. Zatímco v jednom případě mají v Radě i parlamentu silné spojence proti změnám navrhovaným Evropskou komisí, v jiném záleží na zájmech jednotlivých členských států, které nejsou vždy společné.

Kandidáti se shodli, že je nutné snížit administrativní zátěž pro občany i firmy v EU a že mnohé regulační zásahy evropských institucí mohou mít negativní vliv na konkurenceschopnost jednotného trhu. Zejména kandidáti ANO, ODS a TOP 09 zdůrazňovali nutnost zlepšení regulatorních podmínek.

Záleží na rozložení sil

Libor Rouček (ČSSD) upřesnil, že Evropský parlament a komise spíše spolupracují, záleží ovšem, o jaké případy jde. Zároveň upozornil na malou informovanost české veřejnosti, nejenom o činnosti Evropské komise, ale unie jako takové. „Máme v Bruselu málo zástupců médií. Třeba v albánské televizi jsem častěji než v české,“ glosoval situaci. Přitom právě veřejnost by se podle něho měla o situaci v EU intenzivně zajímat.

Samotné projednávání jednotlivých návrhů je velmi složité, u každého záleží na projednávaném tématu a rozložení sil mezi jednotlivými členskými státy. „Pokud nezapojíte veškeré partnery, státní správu, parlament a všechny známé v jednotlivých frakcích, není možné k něčemu dojít,“ upozornil Oldřich Vlasák (ODS).

Původní vydání: Evropská komise příliš posiluje své pravomoci, zaznělo v diskusi kandidátů

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3451
Evropská unie 2222
Evropský parlament 218
eurozóna 144
Česká republika 2792
česká evropská politika 801
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: