Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

Dohoda s USA může Evropě otevřít cestu k tamnímu plynu

AMO AMO / Ed. 17. 12. 2015

Chystaná obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy by mohla omezit americké celní bariéry pro vývoz energetických surovin a rozšířit tak možnosti zásobování Evropy. Česká strana však vidí šanci i na konec omezení účasti evropských firem v státních zakázkách a nebo na ochranu označení „české pivo“.

I přes nadbytek plynu na americkém trhu v souvislosti masivním rozvojem těžby z břidlic v posledních letech platí pro vývoz suroviny z USA velmi přísná omezení a získání licence je pro firmy velmi zdlouhavé a náročné. Podobná situace panuje u ropy, jejíž vývoz podléhá zákazu od ropné krize v sedmdesátých letech.

Podle představitelů EU i Česka by však omezení mohla padnout v rámci chystané dohody o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). „Přístup k amerických energetickým surovinám by se měl stát důležitou součástí dohody. V případě plynu je ta možnost jednodušší než v případě ropy,“ řekl ve čtvrtek v Praze hlavní evropský vyjednavač Ignacio Garcia Bercero.

Ačkoliv jednání o TTIP začala již před ukrajinskou krizí, podle náměstka ministra zahraničí Martina Tlapy nabyla energetická otázka současným chování Ruska i geopolitický rozměr. Pro Evropu včetně Česka by totiž znamenala alternativu vůči nespolehlivých dodávkám z Východu. „Je to strašně důležitá věc, která má otevřít cestu pro diverzifikaci evropských zdrojů energetiky. Je důležité, aby přestala existovat omezení spojené s vývozem,“ uvedl Tlapa.

Plyn z USA stojí více než ruský

Zásobování Evropy americký plynem však není záležitostí blízké doby. I přes významné investice není energetická infrastruktura ještě zcela dobudovaná a svou roli hraje i vysoká cena. Doprava zkapalněného plynu přes Atlantik totiž jeho cenu značně zvyšuje a o americký plyn mají zájem i asijské země. Zmařit plán mohou i volby do amerického Kongresu z tohoto týdne, které skončily porážkou prezidenta Baracka Obamy a vítězstvím republikánů.

Energetika je však jen jednou z mnoha součástí TTIP. Podle zástupců české vlády by mohla dohoda omezit vývozní překážky a zjednodušit tak přístup evropských i českých firem na americký trh. Podmínky pro povolení uvedení zboží na trh mezi oběma kontinenty se totiž v řadě případů liší jen nepatrně, což však vývozcům přináší značné komplikace.

„Americká i evropská verze Audi se až na drobné rozdíly prakticky neliší. Ďábel je však skryt v dokumentaci. Výrobci jsou nuceni pro každý kontinent vyrábět jinou verzi, což je zátěž pro výrobní linky,“ uvádí příklad náměstek ministerstva průmyslu Vladimír Bärtl.

Kritici varují před záplavou nezdravých amerických potravin

Z českých firem to může podle Bärtla pomoci například výrobci zdravotnických lůžek Linet. I přesto, že vlastní všechny potřebné certifikace pro Evropu, musí lůžka procházet podobnými testy i na druhé straně Atlantiku. To vývoz značně prodlužuje a prodražuje. Podle Bärtla by se mohlo podařit prosadit i ochranu značky „české pivo“ pro americký trh. Tam bývají k dostání produkty prodávané například pod označením Bohemian Beer, s Českem však nemají nic společného.

Chystaná dohoda však zároveň čelí značné kritice, obavy panují především v oblasti ochrany spotřebitelů. Kritici se obávají toho, že smlouva otevře evropský trh americkým potravinám, které nepodléhají tak přísným standardům, jako jsou v Evropě. Varují před zaplavení evropského trhu geneticky modifikovanými potravinami nebo chlorovanými kuřaty. Zástupci komise však tvrdí, že žádné ohrožení bezpečnostních standardů nehrozí.

Autor: Jan Brož

Původní vydání: Dohoda s USA může Evropě otevřít cestu k tamnímu plynu

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3453
Evropská unie 2224
USA 1059
ekonomika 1025
energetika 475
mezinárodní obchod 413
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: