Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se ke Klimatýmu: hledáme nové analytiky a analytičky

KDU-ČSL: Ukrajinci čerpají inspiraci pro reformu školství v České republice

AMO AMO / Ed. 12. 8. 2018

Osmičlenná ukrajinská delegace složená ze zástupců parlamentu, vlády, univerzit a neziskových organizací přijela do České republiky získat inspiraci pro přípravu reformního zákona o ukrajinském školství. Delegaci vede předsedkyně výboru pro otázky vědy a vzdělávání Parlamentu Ukrajiny Lilia Grinevičová. Jako první delegace jednala s místopředsedkyní Senátu Miluší Horskou. Další jednání proběhlo na ministerstvu školství. S předsedou sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřejem Benešíkem se sejdou ve čtvrtek 18. prosince.

„Ukrajina právě prochází obdobím velkých reforem, které se týkají také oblasti školství. Společně jsme probrali výzvy, kterým čelí Česká republika a kterým se v blízké době bude muset postavit také Ukrajina. Šlo především o zajištění sítě kvalitního vzdělávání na všech úrovních, přiměřenou podporu technického vzdělávání, financování vědy a výzkumu a také spolupráci mezi školami a soukromým sektorem pro zvýšení zaměstnanosti absolventů,“ popisuje jednání Miluše Horská.

„Věnovali jsme se také problematice inkluzívního vzdělávání a osobní asistence pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a roli neziskových organizací ve školství. Ty poskytují státu významnou službu, kterou sám často není schopen efektivně zajistit. Měl by proto takovým organizacím vycházet vstříc minimálně formou víceletého financování,“ doplňuje Miluše Horská.

Již v polovině listopadu jednala přímo na Ukrajině europoslankyně Michaela Šojdrová. Hlavním cílem její cesty byla účast na konferenci, kterou pořádalo Ministerstvo školství Ukrajiny a Národní pedagogická univerzita.

„Učitelé i studenti na Ukrajině mají zájem o vývoj našeho školství a změny, kterými jsme prošli a procházíme. V nejbližším období zde bude předložen nový školský zákon a Ukrajinci chtějí využít našich zkušeností, včetně překladu naší legislativy. S paní poslankyní Grinevičovou jsme se dohodly na spolupráci, která má konkrétní rysy. Doporučila jsem expertní posouzení reformy vzdělávání experty OECD a pokusím se zajistit financování jeho práce z programů EU,“ uvedla Šojdrová.

V budoucnu se tak pravděpodobně uskuteční další pracovní jednání mezi zástupci ukrajinského parlamentu a školských výborů obou komor českého parlamentu.

Původní vydání: KDU-ČSL: Ukrajinci čerpají inspiraci pro reformu školství v České republice

Přejít
Tagy
Tagy
Ukrajina 1022
vzdělávání 395
Česká republika 2745
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: