Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Současná bezpečnostní situace v Libyi

Daniel Netrval Daniel Netrval / Ed. 14. 3. 2016

V Libyi se odehrává již druhá občanská válka za posledních pět let. Od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 zemí zmítá chaos. Boje spolu svádějí hned dvě vlády – mezinárodně uznávaná na východě a islamistická, která drží kontrolu nad západem a metropolí Tripolis. Situaci komplikuje tradiční roztříštěnost libyjské společnosti na kmeny a přítomnost vyzbrojených regionálních milicí. V zemi rovněž sílí vliv Islámského státu, který již získal kontrolu nad částí území. Radikální džihádisté dále rozdmýchávají násilné střety. Občanská válka představuje bezpečnostní riziko i pro Evropu kvůli migrantům, kteří prchají právě přes Libyi.
Bombardování Kaddáfího sil s mandátem Rady bezpečnosti OSN v roce 2011 sice vedlo ke svržení autoritářského režimu, ale nezabránilo tomu, aby vypukla nová občanská válka. Na velvyslancích UNSC tak bude přijít se skutečně funkčním řešením pro Libyi namísto unáhlených kroků.

BACKGROUND REPORT Ke stažení

Současná bezpečnostní situace v Libyi
Daniel Netrval Stáhnout
Tagy
Tagy
21. ročník Pražského studentského summitu 127
Blízký Východ a severní Afrika 1245
Islámský stát 187
Model OSN – UNSC 27
mezinárodní bezpečnost 1284
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: