Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) hledá PROJEKTOVÉHO MANAŽERA / PROJEKTOVOU MANAŽERKU

Současná bepečnostní situace v Jemenu

Lenka Tomečková Lenka Tomečková / Ed. 14. 3. 2016

Jemen, nejchudší a zároveň nejlidnatější země Arabského poloostrova, byl již po mnohá léta dějištěm ozbrojených separatistických aktivit. Tato strategicky významná země je klasickým případem novodobého zhrouceného státu, jenž se v současnosti nachází na prahu občanské války a humanitární katastrofy. Bezpečnostní situaci dále komplikuje fakt, že Jemen je centrem aktivit nejnebezpečnější větve známé teroristické organizace Al-Káida. Konflikt v Jemenu se vyostřuje obzvlášť v poslední dekádě nového milénia, nemalou mírou k tomu přispívá zoufalý stav národního hospodářství, všudypřítomná korupce a také události nedávného Arabského jara.

Hlavními aktéry konfliktu, jenž již nabírá regionálních rozměrů, je kmen Húthíjů, který původně usiloval o autonomii jedné ze severských provincií a nyní ovládá značnou část země, a na straně druhé stojí podporovatelé jemenského prezidenta Hádího, který v současnosti působí z exilu v Saúdské Arábii. Konflikt si již získal pozornost mezinárodního společenství, především v kontextu jeho bezpečnostní a humanitární dimenze a vojenské intervence ze strany koalice blízkých arabských států. Dlouhodobé řešení situace je však pořád v nedohlednu. Podaří se velvyslancům UNSC usmířit znesvářené strany, a přinést tak této zemi mír, pokoj a stabilitu?

BACKGROUND REPORT Ke stažení

Současná bepečnostní situace v Jemenu
Lenka Tomečková Stáhnout
Tagy
Tagy
21. ročník Pražského studentského summitu 127
Blízký Východ a severní Afrika 1245
Model OSN – UNSC 27
mezinárodní bezpečnost 1284
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: