Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) hledá PROJEKTOVÉHO MANAŽERA / PROJEKTOVOU MANAŽERKU

Přípravný tým se vzdělává v prostředí valentýnské Vídně

Anna Umlaufová Anna Umlaufová / Ed. 20. 2. 2017
Přípravný tým se vzdělává v prostředí valentýnské Vídně

Přípravný tým Pražského studentského summitu prožil krásné čtyři dny v rakouském hlavním městě, kde ve spolupráci s velvyslanectvím České republiky ve Vídni diskutoval s diplomaty, navštívil vídeňské pamětihodnosti a simuloval jednání Rady bezpečnosti pro česko-rakouskou školu a pro změnu i pro sebe samotné.

Naše první kroky po příjezdu do Vídně vedly na ubytování štědře poskytnuté vídeňskou ambasádou. Po procházce v zahradách Schönbrunnu jsme se opět vžili do rolí delegátů a jednali o ukrajinské krizi. Večer nás pak přijal samotný velvyslanec a diskutoval s námi o fungování ambasády, historii česko-rakouských vztahů nebo i souvislosti rozvoje železnice s ochranou luňáka červeného.

Nejhorší věc, co se může diplomatovi stát, je špatná analýza situace.

Jan Sechter, velvyslanec České republiky v Rakousku

Během našeho pobytu jsme měli možnost diskutovat ještě celkem třikrát, a to na téma obchodní spolupráce obou zemí i o multilaterálních vztazích obecně. Nejprve nám Lucie Plšková představila CzechTrade, přičemž jsme se dozvěděli i to, jak rádi Rakušané argumentují. Poté nám Martina Tauberová, vedoucí obchodně-ekonomického úseku na ambasádě, poodhalila, jakými způsoby se české firmy dostávají na rakouský trh. Diskusní část našeho pobytu uzavřela beseda s Jaroslavem Štěpánkem, zástupcem vedoucího stálé mise, který zodpověděl naše otázky o postavení velvyslanců, bezpečnosti i skleníkových plynech.

Krásné zážitky jsme si odnesli ze světově unikátní česko-rakouské školy, kde jsme pro místní studenty gymnázia uspořádali program po vzoru našeho projektu Staň se diplomatem. Studenti jednali na stejné téma jako přípravný tým předchozí den, a dokonce se na rozdíl od skutečné Rady bezpečnosti shodli na textu rezoluce.

Nemohli jsme vynechat ani prohlídku budovy rakouského parlamentu, kde jsme se dozvěděli mnohé o fungování rakouského státu i o nejrůznějších zajímavostech týkajících se samotné budovy inspirované antickým Řeckem, kolébkou demokracii. Naší pozornosti neuniklo ani sídlo OSN. Krom informací o zde sídlících organizacích jsme například zjistili, že stát, který při jednání sedí na prvním místě, se pokaždé losuje. Zbylý volný čas jsme strávili obdivováním města včetně proslulých vídeňských kaváren.

Svůj pobyt nezvykle zaměřený na vzdělávání samotného přípravného týmu jsme si velmi užili, a ještě jednou proto děkujeme české ambasádě ve Vídni. Nemůžeme se dočkat, až nabité vědomosti i inspiraci zužitkujeme na dalším přípravném setkání.

Tagy
Tagy
22. ročník Pražského studentského summitu 141
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: