Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

Záchrana z východu? Debata o čínských vakcínách v České republice

Ivana Karásková Ivana Karásková / Ed. 8. 3. 2021
Záchrana z východu? Debata o čínských vakcínách v České republice

Ivana Karásková a Veronika Blablová vydaly pod hlavičkou projektu MapInfluenCE nový briefing paper na téma čínských vakcín proti nemoci COVID-19, jejich využití Pekingem v rámci „vakcínové diplomacie“ a také reflexi tohoto tématu v českých médiích a na sociálních sítích. Jde o první studii svého druhu v českém jazyce, poskytující komplexní pohled na toto téma.

Studie se věnuje hlavně čínským vakcínám společností Sinopharm a Sinovac, o něž projevily zájem nebo jimi již očkují některé státy, včetně evropských. Zabývá se vnímáním vakcín ve výseči mediálního diskurzu, tématům, která se k nim vázala v české debatě, a rovněž možností jejich použití na českém trhu. Nabízí i srovnání s vývojem debaty o ruské vakcíně Sputnik V. Opírá se o analýzu období od 1. června 2020 do 5. února 2021 vypracovanou v rámci projektu MapInfluenCE, jenž mapuje čínský vliv v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Mapování diskurzu se zaměřilo na mainstreamová online média (bez rádií a televizí), ale pro ilustraci byl zařazen i průřez sociálními sítěmi Twitter a Facebook v lednu 2021 a také některá pročínská média (webové stránky Čínského rozhlasu pro zahraničí (CRI) vysílajícího v českém jazyce). Srovnána byla i diskuze o vakcínách na vybraných tzv. alternativních online serverech.

Autorky hodnotí, že kromě Čínského rozhlasu pro zahraničí se v českém mediálním prostředí neobjevil významný aktér, prosazující využití čínských vakcín. V debatě figuruje mnohem výrazněji možnost využití ruské vakcíny Sputnik V. Situace by se mohla rychle změnit, pokud by se rozhodla česká vláda pro použití Sputniku V bez schválení ze strany EU. V tom případě by se otevřely i možnosti pro větší tlak na použití čínských vakcín v České republice. Jak ukázal případ „rouškové diplomacie“ v loňském roce, v České republice existuje dostatek zástupců zájmových skupin, kteří by se spolupráci s Čínou nebránili.

Příloha 1 – Čínská vakcínová diplomacie v praxi: Tabulka představuje aktuální stav využití čínských vakcín, včetně darů od čínské vlády (i zprostředkovaně přes další země). Zatímco některé země již zahájily očkování, jiné na dodávku vakcín čekají. Tabulka zahrnuje i státy, které využití čínských vakcín teprve zvažují.

 

POLICY PAPER Ke stažení

Záchrana z východu? Debata o čínských vakcínách v České republice
Ivana Karásková, Veronika Blablová Stáhnout
Tagy
Tagy
Evropa 3451
koronavirus 143
Čína 1011
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: