Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme projektového administrátora / administrátorku!

Změna klimatu a morální krize: Příležitost České republiky pro nový společenský program

Ondřej Cakl Ondřej Cakl / Ed. 14. 12. 2020
Změna klimatu a morální krize: Příležitost České republiky pro nový společenský program
foto MARKUS SPISKE/UNSPLASH

Proč se má ČR aktivně snažit o řešení změny klimatu? Jaký smysl mají opravné kroky, pokud je jejich dopad na klima relativně malý? Jaká role vyplývá z odpovědnosti za mitigaci a adaptaci vůči změně klimatu pro ČR na mezinárodním poli?

Vypouštění skleníkových plynů je v etickém smyslu instrumentalizací druhých lidí. Jestliže emise nesnižujeme při vědomí, že pravděpodobně způsobujeme problémy, které bude muset řešit někdo místo nás, pak jednáme, jako by na našich důvodech záleželo více než na životech a možnostech jiných lidí, generací, států atd. 

Morální a etická relevance snah o zlepšení (na individuální úrovni či na úrovni státních politik) se přitom neodvíjí od rozsahu škod, kterým se nám podaří zabránit. Česká republika má tedy primárně převzít odpovědnost za vlastní emise a snížit je na minimum, neboť jsou to právě naše emise, co vůbec můžeme snadno snížit. 

Stejně jako v případě důrazu na obranu lidských práv je i oblast řešení klimatické krize otázkou odpovědnosti, v níž velikost státu nehraje roli. Proaktivní přístup (např. R2PC) je plně oprávněný a pro ČR, jež svou integritu vystavěla na uhlíkové ekonomice, navíc morálně závazný. 

Text artikuluje ideové pozadí konkrétních doporučení z policy paperů naší klimatické série, hraje ale také roli praktického přehledu našich odpovědí na otázku co a proč je třeba v ČR činit pro mitigaci a adaptaci na změnu klimatu. 

Výklad je koncipován jako rozbor a vyvracení argumentů „klimaskeptického“ myšlení, aby dospěl k principiálnímu zdůvodnění, že pasivita vůči změně klimatu je morálně a eticky nepřijatelnou volbou.

 

POLICY PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
energetika 477
etika 50
Česká republika 2797
životní prostředí 335
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: