Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Makroekonomické dopady odklonu od uhlí v ČR s využitím modelu WiseEuropa

Tomáš Jungwirth Březovský Tomáš Jungwirth Březovský / Ed. 18. 11. 2021
Makroekonomické dopady odklonu od uhlí v ČR s využitím modelu WiseEuropa

Nadcházející vláda bude stát před rozhodnutím o termínu ukončení spalování uhlí v ČR. Datum odstoupení od uhlí ovlivní v různé míře zaměstnanost podle sektorů, českou ekonomickou aktivitu, celkové úspory za ceny emisních povolenek i emisní úspory samotné. Debata o dekarbonizaci se stává ještě naléhavější se současným růstem cen emisních povolenek i energií, které ovlivní miliony domácností. 

Studie se zaměřuje na makroekonomické dopady různých scénářů odstoupení od uhlí. V první řadě sleduje, jak transformace energetiky ovlivní energetický mix, zaměstnanost a přidanou hodnotu, pokud odstoupíme od uhlí v roce 2040, 2038, 2033 nebo 2030. Dále zkoumá, jaký budou mít na tyto scénáře vliv ceny emisních povolenek. Zvláštní důraz policy paper věnuje regionu Severozápad, který bude energetickou tranzicí ovlivněn nejvíce.

I když se ve veřejném prostoru objevují termíny ukončení spalování uhlí spíše na konci 30. let, studie ukazuje, že výhodnější by byla dekarbonizace již v průběhu příštího desetiletí. Rychlejší odklon od uhlí totiž umožňuje plné využití zdrojů určených k dekarbonizaci, jako jsou Modernizační fond, Fond spravedlivé transformace nebo Nástroj pro oživení a odolnost. Zvýšené a dřívější investice do energetické infrastruktury by navíc probíhaly zároveň s ekonomickou obnovou po pandemii COVID-19 a umožnily by realizovat potřebný ekonomický impuls.

POLICY PAPER Ke stažení

Makroekonomické dopady odklonu od uhlí v ČR s využitím modelu WiseEuropa
Tomáš Jungwirth Březovský, Kristina Zindulková Stáhnout
Tagy
Tagy
ekonomika 1010
energetika 432
Česká republika 2765
životní prostředí 311
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: