Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

České předsednictví bude řešit vztahy s Čínou

Filip Šebok Filip Šebok / Ed. 2. 8. 2022
České předsednictví bude řešit vztahy s Čínou

Na začátku července převezme Česká republika po Francii předsednickou roli v Radě Evropské unie. Přestože v zahraničně-politické oblasti bude agendě nepochybně dominovat válka na Ukrajině, pro českou diplomacii bude představovat významnou výzvu také unijní přístup k Číně.

Právě rolí České republiky a jejími možnostmi formovat politiku vůči této východní mocnosti se zabývala uzavřená konference, která se uskutečnila 10. června 2022 v Kaiserštejnském paláci v Praze. Konferenci organizoval unikátní projekt China Observers in Central and Eastern Europe (CHOICE), který se dlouhodobě zabývá přítomností Číny v regionu střední a východní Evropy, pod hlavičkou známé výzkumné organizace Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

Náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák otevřel konferenci a představil priority českého předsednictví. Na konferenci vystupovali také zástupci českého ministerstva zahraničních věcí, ministerstva obrany, Evropské služby pro vnější činnost a také experti na Čínu z České republiky a dalších evropských zemí. Důležitý pohled na agendu českého předsednictví poskytl v závěrečné řeči také senátor Pavel Fischer, předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Účastníci diskutovali o konkrétních plánech České republiky ve společné unijní politice vůči Číně i v kontextu širšího přístupu k indo-pacifickému regionu. Debata se týkala také otázky reorganizace globálních dodavatelských řetězců a nutnosti vytvořit efektivní mechanismy obrany proti ekonomickému nátlaku, jakému ze strany Číny čelí například Litva. To je podstatné i kvůli uvažování o užších vztazích s Tchaj-wanem. Ostatně v roce 2020 čelil předseda Senátu Miloš Vystrčil právě kvůli své cestě na ostrov výhrůžkám z čínské strany. Konference tak poskytla potřebnou inspiraci a prostor pro diskusi nejen pro agendu českého předsednictví, ale i probíhající revizi česko-čínských bilaterálních vztahů.

Podle doktorky Ivany Karáskové, vedoucí projektu CHOICE, je spolupráce mezi experty na Čínu v regionu klíčová. „Máme tendenci zaměřovat se jen na bilaterální vztahy konkrétních zemí s Čínou. Třeba jen na česko-čínské vztahy. To je ale příliš úzký a zjednodušující pohled na celý problém. Čína je ve výhodě, protože Evropu vnímá jako celek a dokáže dobře využít informace a různé tlaky a domácí priority v evropských zemích ve svůj prospěch.“

Tagy
Tagy
CZ PRES 2022 52
Čína 1011
česká bezpečnostní politika 389
česká zahraniční politika 1302
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: