Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

AfD zajistili úspěch v Meklenbursku znechucení voliči, říká politoložka Lizcová

Zuzana Lizcová Zuzana Lizcová / Ed. 6. 9. 2016

Šok, katastrofa, masakr. Takovými výrazy označily německé deníky ztrátu hlasů strany CDU kancléřky Angely Merkelové v lokálních volbách ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko. Zuzana Lizcová však míní, že pro celostátní měřítko nemá ztráta CDU zásadní význam.

„Meklenbursko je malý a okrajový region. Navíc CDU není jedinou stranou, která ztratila,“ řekla Lizcová. Zásadnější je podle ní potvrzení popularity pravicově populistické AfD. Je to výstraha pro celou tradiční politickou reprezentaci, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.
  • Lidovky.cz: Je výsledek nedělních voleb v Meklenbursku-Předním Pomořansku pro stranu CDU skutečně takový „masakr“, jak se v pondělních vydáních vyjadřovala německá média?

Na první pohled je ten výsledek pro CDU skutečně velice nepříjemný. Poprvé v historii skončila v pořadí politických stran až třetí za pravicově-populistickou Alternativou pro Německo (AfD), která se dostala z nuly na dvacet procent hlasů. Svoji symbolickou hodnotu má i fakt, že v Meklenbursku-Předním Pomořansku má svůj domovský volební obvod kancléřka Angela Merkelová. CDU, která se propadla o čtyři procenta, ale zároveň zdaleka není jedinou stranou, která ztratila. Vítězní sociální demokraté i Levice přišli o pět procent, ze zemského parlamentu vypadli Zelení.

Celý rozhovor si přečtěte na Lidovky.cz.

Původní vydání: AfD zajistili úspěch v Meklenbursku znechucení voliči, říká politoložka Lizcová

Přejít
Tagy
Tagy
Německo 460
volby 1322
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: