Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Migrace a rozvoj: může být rozvojová politika součástí řešení migrační krize?

Zora Hesová Zora Hesová / Ed. 30. 11. 2017

Od roku 2015, kdy vyvrcholila tzv. migrační či uprchlická krize, dominuje otázka migrace politickému prostředí evropských států. Odpovědi na zvyšující se migraci do Evropy jsou hledány nejen v řešení válečných konfliktů a životních podmínek lidí na útěku, ale i v soustředění se na rozvoj zemí, ze kterých migranti odcházejí.

Spojení migrace a rozvoje se tak dostalo do středu veřejných i akademických debat. Stává se z něj také všeobecně přijímaná perspektiva, jíž se pohlíží na výzvy migrace. Vztah rozvoje a migrace však není nijak jednoznačný: o působení jednoho fenoménu na druhý se vedou spory.

Zatímco pro země EU je zejména omezení migrace krátkodobým cílem, pro rozvojové země migrace představuje díky transferu financí a know-how prostředek k podpoře ekonomického rozvoje. Rozvojová spolupráce má svou logiku, která ne vždy souzní s perspektivou tzv. sekuritizace, tedy s tendencí vnímat migraci především z bezpečnostního hlediska.

Briefing paper Zory Hesové a Lucie Mackové se snaží definovat a krátce popsat základní fakta, termíny a dilemata spojená s tímto novým, politickým postojem k rozvojové spolupráci.

Briefing paper byl vypracován díky laskavé podpoře pražské kanceláře Heinrich-Böll-Stiftung.

BRIEFING PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
Evropa 3461
Evropská unie 2228
migrace 458
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: