Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Hledáme finanční koordinátorku/finančního koordinátora

Migrace a rozvoj: může být rozvojová politika součástí řešení migrační krize?

Zora Hesová Zora Hesová / Ed. 30. 11. 2017
Migrace a rozvoj: může být rozvojová politika součástí řešení migrační krize?

Od roku 2015, kdy vyvrcholila tzv. migrační či uprchlická krize, dominuje otázka migrace politickému prostředí evropských států. Odpovědi na zvyšující se migraci do Evropy jsou hledány nejen v řešení válečných konfliktů a životních podmínek lidí na útěku, ale i v soustředění se na rozvoj zemí, ze kterých migranti odcházejí.

Spojení migrace a rozvoje se tak dostalo do středu veřejných i akademických debat. Stává se z něj také všeobecně přijímaná perspektiva, jíž se pohlíží na výzvy migrace. Vztah rozvoje a migrace však není nijak jednoznačný: o působení jednoho fenoménu na druhý se vedou spory.

Zatímco pro země EU je zejména omezení migrace krátkodobým cílem, pro rozvojové země migrace představuje díky transferu financí a know-how prostředek k podpoře ekonomického rozvoje. Rozvojová spolupráce má svou logiku, která ne vždy souzní s perspektivou tzv. sekuritizace, tedy s tendencí vnímat migraci především z bezpečnostního hlediska.

Briefing paper Zory Hesové a Lucie Mackové se snaží definovat a krátce popsat základní fakta, termíny a dilemata spojená s tímto novým, politickým postojem k rozvojové spolupráci.

Briefing paper byl vypracován díky laskavé podpoře pražské kanceláře Heinrich-Böll-Stiftung.

BRIEFING PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
Evropa 3084
Evropská unie 1969
migrace 424
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz