Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

TZ – Zaorálek: Nevidím důvod vyskočit jako čertík z krabičky pokaždé, když v něčem s prezidentem nesouhlasím

AMO AMO / Ed. 22. 3. 2017
TZ - Zaorálek: Nevidím důvod vyskočit jako čertík z krabičky pokaždé, když v něčem s prezidentem nesouhlasím
foto AMO

28. dubna 2016, PRAHA – Rozdílná zahraniční politika vlády a prezidenta je podle ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka pouze nafouknutá bublina. Ministr to uvedl na debatě Soumrak české zahraniční politiky? pořádané Asociací pro mezinárodní otázky (AMO). Dodal, že největší hrozbou pro ČR v příštím roce lze označit rozpad Schengenského systému.

„Česká republika se snaží fungovat jako tmel Visegrádu a jako svorník mezi Visegrádem a EU,“ zhodnotil naši diplomacii Zaorálek.

Podle něj bude největším testem EU v letošním roce migrační krize, za největší hrozbu pro Českou republiku pak označuje rozpad Schengenského systému.

Podle poslankyně Kristýny Zelienkové (ANO) je však tzv. migrační krize v Česku pouze „pseudokrizí“, kterou jsme si vytvořili sami rétorikou politiků. S tím souhlasí i senátor Václav Láska, podle kterého jde spíše o krizi české společnosti, neboť migrace je přirozeným sociálním jevem. Jak uvedla Helena Langšádlová z TOP 09, EU v otáce migrace selhala už dávno, protože nezajistila dostatečnou humanitární pomoc na místě.

Jen těžko lze navíc očekávat, že by téma migrace v příštích měsících opustilo mediální prostor. Jak upozornila Zelienková, můžeme předpokládat, že řada politiků jej bude populisticky využívat během blížících se krajských voleb.

Debatu Soumrak české zahraniční politky? pořádala včera, 28. dubna 2016, Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). Představila na ní publikaci Agenda pro českou zahraniční politiku, kterou vydává každoročně od roku 2007 a zaměřuje se v ní na prioritní oblasti české zahraniční politiky. V letošním vydání AMO opět kritizovala prezidenta, který nejen, že svým neuváženým chováním poškozuje obraz Česka ve společenství demokratických zemí, ale také vědomě vytváří vlastní linii zahraniční politiky, která jde přímo proti stanovisku vlády, která je za vnější směřování ČR zodpovědná.

AMO je nevládní nezisková organizace založená v roce 1997 za účelem výzkumu a vzdělávání v oblasti mezinárodních vztahů. Tento přední český think-tank není spjat s žádnou politickou stranou ani ideologií. Svou činností podporuje aktivní přístup k zahraniční politice, poskytuje nestrannou analýzu mezinárodního dění a otevírá prostor k fundované diskusi.

KE STAŽENÍ

Tagy
Tagy
Evropa 3245
tisková zpráva 18
Česká republika 2548
česká zahraniční politika 1100
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: