Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

TZ – Analytici ohodnotili českou zahraniční politku známkou 3+, kritizují přístup k uprchlické krizi

AMO AMO / Ed. 22. 3. 2017
TZ - Analytici ohodnotili českou zahraniční politku známkou 3+, kritizují přístup k uprchlické krizi
foto AMO

28. dubna 2016, PRAHA – Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) vydává Agendu pro českou zahraniční politiku, ve které hodnotí zahraniční politiku v roce 2015 a předkladá politikům a úředníkům svá doporučení. Analytici kritizují především chybějící strategickou rozvahu zahraničněpolitických elit, z konkrétních oblastí pak nejhůře hodnotí reakci na uprchlickou krizi. Hlavní zjištění publikace budou jedním z témat debaty, na které dnes vystoupí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Za hlavní problém české zahraniční politiky lze dlouhodobě označit prezidenta Zemana, který svým jednáním silně poškozuje pověst země,“ uvádí editor knihy Vít Dostál.

Autoři knihy krituzují prezidentův postoj k Rusku i k uprchlické krizi. „Ze Zemanova vyjadřování nebylo možné zaznamenat ani střípek humanity. Dominovaly urážky jiných kultur a náboženství, ne zájem pomoci potřebným,“ vysvětluje Dostál.

Uprchlická krize prostupovala téměř všemi zahraničněpolitickými vztahy. Odmítání kvót na přerozdělení uprchlíků se v rétorice některých vládních představitelů přelilo do paušální kritiky evropské integrace. Česko, jako předsednická země Visegrádské skupiny, také nedokázalo zabránit rozkolu mezi západní a středovýchodní Evropou, uvádějí autoři.

Analytici se však soustředí i na pozitivní trendy. Za úspěch české diplomacie lze bezesporu považovat nastartování strategického dialogu s Německem nebo další posun v relacích s Jižní Koreou. „V neposlední řadě je třeba si povšimnout toho, že vymizely spory o ekonomickou diplomacii mezi Ministerstvem zahraničních věcí a Ministerstvem průmyslu a obchodu,“ upozorňuje Dostál.

Agenda pro českou zahraniční politiku je vydávána každoročně  od roku 2007 a letos se již podesáté zaměřuje na prioritní oblasti české zahraniční politiky. Hodnotí hlavní události zahraniční politiky předešlého roku a obsahuje doporučení pro rok následující. Kniha poskytuje orientaci v zahraničněpolitických otázkách především politikům, úředníkům, akademikům a novinářům.

Hodnocení všech dílčích tematických a regionálních okruhů naleznete na konci tiskové zprávy. Hlavní zjištění publikace si prohlédněte také v přehledné infografice.

Prezentace hlavních zjištění publikace proběhne v rámci debaty Soumrak české zahraniční politky?, která se koná dnes, 28. dubna 2016, od 17:00 v Domu nadace ABF, Václavské náměstí 31, Praha. Debatovat bude ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD), senátor Václav Láska (Strana zelených) a poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09) a Kristýna Zelienková (ANO).

AMO je nevládní nezisková organizace založená v roce 1997 za účelem výzkumu a vzdělávání v oblasti mezinárodních vztahů. Tento přední český think-tank není spjat s žádnou politickou stranou ani ideologií. Svou činností podporuje aktivní přístup k zahraniční politice, poskytuje nestrannou analýzu mezinárodního dění a otevírá prostor k fundované diskusi.

KE STAŽENÍ

Tagy
Tagy
Evropa 3245
migrace 436
tisková zpráva 18
Česká republika 2548
česká evropská politika 654
česká zahraniční politika 1100
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: