Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Spojené státy americké

Jakub El-Ahmadieh Jakub El-Ahmadieh / Ed. 25. 5. 2017

Úsilí:                            3

Výsledky:                    3

Normativní aspekt:    3-

Výsledná známka:    3

 

V roce 2016 se politická reprezentace USA kvůli prezidentským volbám více orientovala na domácí dění. Navzdory tomu prošly vzájemné česko-americké vztahy několika roztržkami. Americká strana negativně reagovala zejména na české rozhodnutí nevydat zadrženého Libanonce Alího Fajáda do USA a na nevybíravá vyjádření Hradu určená velvyslanci Spojených států v ČR. Kvalitu partnerství ovlivnil i vstřícný postoj prezidenta Miloše Zemana k Rusku a příklon Česka k Číně. Přesto se podařilo posílit spolupráci v klíčových oblastech, jako je obrana, kybernetická bezpečnost nebo věda a výzkum. Několika úspěchy se ČR může pochlubit i na poli ekonomické diplomacie.

Vzájemné česko-americké vztahy na politické úrovni utrpěly kvůli nevydání zadrženého Libanonce Fajáda do USA. Česko jej navrátilo do Libanonu, přestože o jeho osobu měly velký zájem americké tajné služby. České republice kazil reputaci také prezident Zeman, který několikrát slovně zaútočil na velvyslance Andrewa Schapira a již během předvolební kampaně se hlasitě stavěl na stranu Donalda Trumpa. K silnému spojenectví s USA nepřispělo ani rostoucí tíhnutí české zahraniční politiky k Číně. Té se ze strany Hradu a vládních politiků dostávalo výrazně více pozornosti než Spojeným státům, a to navzdory politickému významu partnerství s USA a platnému znění Koncepce zahraniční politiky ČR.

Politické přešlapy ale neovlivnily pokrok v obchodních vztazích. Podařilo se dohodnout více než miliardovou investici společnosti General Electrics, která v ČR hodlá vybudovat továrnu na vývoj, testování a výrobu leteckých motorů. Byly navýšeny finanční prostředky na filmové pobídky a změněna pravidla jejich čerpání, která nyní čekají na schválení Ministerstvem kultury.

V loňském roce byla zahájena celá řada výzkumných a vědeckých projektů, které potvrzují trend rostoucího významu spolupráce ve vědě a výzkumu. V této souvislosti se uskutečnily cesty dvou delegací do USA, vedené vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem. Zejména jeho cesta na Floridu byla jednoznačným vyjádřením snahy ČR o rozšíření styků s univerzitami v zámoří.

Pokračovala také spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti. V roce 2016 proběhla řada společných vojenských cvičení, většinou pod hlavičkou NATO, případně v rámci kontaktů mezi Armádou ČR a národními gardami Nebrasky a Texasu. Důležitým tématem byla i obrana proti kybernetickým hrozbám, která se stále více dostává do popředí českého zájmu a ústřední roli bude zřejmě hrát i v následujících letech. Byla také uzavřena dohoda o spolupráci mezi Národním bezpečnostním úřadem a americkou společností CISCO.

Tagy
Tagy
USA 1019
Česká republika 2571
česká zahraniční politika 1104
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: