Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Budoucnost azylové a migrační politiky Evropské unie

Tomáš Jungwirth Tomáš Jungwirth / Ed. 30. 3. 2018
Budoucnost azylové a migrační politiky Evropské unie

AMO ve spolupráci s Úřadem vlády ČR pořádala Národní konvent o EU na téma budoucnosti evropské azylové a migrační politiky. Podkladový dokument AMO zpracovala jako doborný garant. Jeho autorem je Tomáš Jungwirth.

Na základě uplynulých tří let můžeme již s určitým odstupem hodnotit reakci Evropské unie a jejích členských států na tzv. migrační krizi. Ta nabývá dvou základních podob. Jednak je to probíhající pokus o nápravu strukturálních nedostatků Společného evropského azylového systému (CEAS), a to prostřednictvím právní harmonizace a posílení solidarity s členskými státy pod výrazným migračním tlakem. Na straně druhé jde pak o snahu zlepšit zabezpečení státních hranic na hlavních migračních trasách, zvýšit úspěšnost návratů neúspěšných žadatelů o azyl a případně zajistit poskytnutí ochrany mimo hranice EU. Obě tyto dimenze jsou již delší dobu předmětem téměř každého jednání Evropské rady. Projednávání jednotlivých návrhů Komise na reformu CEAS probíhá rozdílným tempem, avšak klíčové aspekty by měly být vyjasněny do konce bulharského předsednictví v polovině tohoto roku. Smyslem tohoto dokumentu je nabídnout účastníkům kulatého stolu i široké veřejnosti přehled o stavu projednávání výše uvedených témat na úrovni EU, shrnout dosavadní pozice České republiky a podnítit diskuzi. Jeho ambicí z podstaty věci není formulace autonomní pozice, jako spíše naznačení cest, kterými by se tvorba oficiálního stanoviska ČR mohla ubírat.

 

BRIEFING PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
migrace 430
Česká republika 2519
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: