Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Americký velvyslanec kritizoval Zemanovu cestu do Moskvy. Nesmí na Hrad, říká prezident

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 29. 11. 2015

Nedávné výroky amerického diplomata Andrewa Schapira vadí prezidentovi Miloši Zemanovi. Velvyslanec kritizoval prezidenta kvůli tomu, že se chystá odletět do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války.

„Nedovedu si představit, že by český velvyslanec ve Washingtonu radil americkému prezidentovi, kam má cestovat. A nenechám si mluvit do plánů svých zahraničních cest žádným velvyslancem,“ uvedl Miloš Zeman pro Parlamentní listy.

Americký velvyslanec Andrew Schapiro si podle prezidenta zavřel dveře na Pražský hrad.

„Znamená to, že pan prezident neplánuje s panem velvyslancem Shapirem žádnou schůzku. A nehodlá vysvětlovat své rozhodnutí navštívit Moskvu 9. května 2015 u příležitosti 70. výročí osvobození od nacismu. Toť vše,“ tlumočil stanovisko Hradu mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Velvyslanectví USA v Praze pro ČTK sdělilo, že v tuto chvíli zatím nebude záležitost komentovat.

Americký diplomat na konci března v pořadu České televize Události, komentáře upozornil, že Zeman by mohl být v Moskvě jediným vůdčím představitelem státu Evropské unie, což označil za „poněkud prekérní“. Zároveň ale podotkl, že není jeho úlohou říkat českému prezidentovi, co má nebo nemá dělat.

Ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál si nemyslí, že by prezidentovo vyjádření mohlo nějak ovlivnit diplomatické vztahy Česka a USA.

„Američtí diplomaté dokáží rozlišovat mezi výroky prezidenta Zemana a oficiální linií české zahraniční politiky. Rozlišovali mezi tím, jaký čas věnovali při návštěvě Spojených států premiérovi Sobotkovi a jaký čas věnovali prezidentovi Zemanovi,“ řekl Dostál na dotaz Českého rozhlasu.

Oslavy v Moskvě bojkotuje řada západních státníků

Moskevské oslavy se rozhodla bojkotovat řada západních politiků. Protestují tak proti ruské anexi ukrajinského Krymu a podpoře, kterou Moskva poskytuje proruským separatistům v konfliktu na východě Ukrajiny.

Německá kancléřka Angela Merkelová do Moskvy přiletí až 10. května, den po hlavních oslavách. Velkou pozornost věnují média také očekávané návštěvě severokorejského vůdce Kim Čong-una. Z prezidentů zemí Evropské unie dorazí do Moskvy kromě Zemana podle ruských médií už jen nejvyšší představitelé Kypru a Řecka.

Zemanovu účast na oslavách kritizují politici některých koaličních stran i pravicové opozice. Vláda ale zřejmě jeho cestu do Moskvy schválí.

Původní vydání: Americký velvyslanec kritizoval Zemanovu cestu do Moskvy. Nesmí na Hrad, říká prezident

Přejít
Tagy
Tagy
USA 1017
Česká republika 2552
česká zahraniční politika 1100
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: