Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Z Britů budou europoslanci jen na skok. Skončí kvůli tomu výběr nové komise u soudu?

Ondřej Mocek Ondřej Mocek / Ed. 2. 5. 2019

Britové se oproti původním předpokladům nejspíš zúčastní nadcházejících voleb do Evropského parlamentu. Vyberou 73 poslanců, které čeká paradoxní role – tito politici budou muset parlament nejspíš už na podzim kvůli brexitu opustit. Přesto těch několik měsíců bude důležitých. Právě během nich se budou řešit právní oříšky spojené s odchodem Británie z EU.

Britové s dočasným mandátem v Evropském parlamentu můžou znamenat značnou komplikaci také pro výběr šéfa Evropské komise, který se tradičně volí z takzvaných Spitzenkandidátů. Tento systém ale čelí rostoucí kritice.

Už loni se proti Spitzenkandidátům otevřeně postavili někteří prezidenti a premiéři členských států. Pro bojkot se rozhodla také v současné době čtvrtá nejsilnější parlamentní frakce evropští liberálové (ALDE), která do voleb nevyslala jediného lídra, ale hned sedm. Podle interních informací se někteří komisaři připravují na možnost, že se jejich současné „angažmá“ protáhne i za listopad, kdy se uvádí do úřadu nová komise.

Pokud by se něco takového stalo, brexit sehraje v celém procesu klíčovou roli. „Může to mít poměrně vážné právní důsledky, protože novou komisi bude schvalovat Evropský parlament v jiném počtu a v jiném složení, než v jakém byl zvolen,“

Ondřej Mocek připouští, že pokud by k něčemu takovému došlo, bude to představovat právní oříšek. Zároveň se ale domnívá, že taková situace nenastane. „Nedovedu si představit, proč by se proces ustavování Evropské komise měl zdržovat nebo protahovat, protože zejména Německo vyvíjí diplomatické aktivity, aby obsadilo místo předsedy Evropské komise,“ uvedl pro Info.cz Mocek.

Tagy
Tagy
Evropa 3243
Evropská unie 2066
Spojené království 580
brexit 439
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: