Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

Výprava 500 členů se v Praze účastní čínsko – českého investičního fóra

Alice Rezková / Ed. 30. 12. 2015

Rozhovor pro Česká rozhlas Plus (timing 29:43)

Libor DVOŘÁK, moderátor

Obchody s Čínou mají, jak známo, ještě jeden rozměr. A to etický. Země je často napadána za to, že nedodržuje lidská práva. Diskutabilní je samozřejmě také její postoj k Tibetu. Na telefonní lince už je Alice Rezková z Asociace pro mezinárodníotázky, která se Čínou dlouhodobě zabývá. Dobrý den, Alice.

Alice REZKOVÁ, Asociace pro mezinárodní otázky

Dobrý den.

Libor DVOŘÁK, moderátor

V jakých ohledech Čína podle svých kritiků lidská práva především nedodržuje?

Alice REZKOVÁ, Asociace pro mezinárodní otázky

Já bych viděla za nejproblematičtější několik oblastí. Spadá tam určitě trest smrti, kdy v kombinaci s častým výkonem tady toho trestu a se slabým soudním systémem v Číně ta situace opravdu není příliš dobrá a neustále se zhoršuje. Určitě můžeme jmenovat pracovní tábory, v kterých člověk může být zavřen až na 4 roky bez soudního procesu. Teď cenzura v médiích, špatné podmínky ve věznicích a takové jakoby obecné nedodržování zákonů, které právě ztěžují tu situaci v čínské společnosti a neumožňují pak občanům domoci se nějakého práva. Pak jsou tady určitě oblasti, z kterých, které Číňany pálí a třeba aktivně se nějakým způsobem zapojují. Tím, že třeba protestují, nebo se domáhají svých práv. A to jsou taková témata jako je korupce, nucená demolice například, zábory půdy, bezpečnost na pracovištích, různé obrovské nehody. Třeba například ve veřejné dopravě nebo zdravotně závadné produkty. Takové ty kauzy, které se třeba donesou i k nám do médií. To jsou taková největší témata, která teď Číňané řeší a v podstatě na denní bázi.

Libor DVOŘÁK, moderátor

Jaká je momentální situace v tom tibetském problému? Velmi letitém.

Alice REZKOVÁ, Asociace pro mezinárodní otázky

Já bych řekla, že tam ta situace se určitě nezlepšuje, spíš bych řekla, že se zhoršuje. A já samozřejmě za, jakoby, nejhorší vidím to, že se v podstatě nevnímá, nemění to vnímání čínských elit vůči Tibetu. Protože nějakým směrem vidíme ten problém v Tibetu my jakoby zvenku. A jinak ho vidí samozřejmě Číňané. A Číňané v podstatě to všechny ty regiony, které jsou nějakým způsobem specifické a mají ty kulturní menšiny, není to jenom Tibet samozřejmě, tak se k nim spíš staví jakoby odtažitě, nesdílí žádným způsobem tu kauzu a tím pádem já vidím strašně malou šanci na jakoukoliv změnu. Já se obávám, že potom ten jakýkoliv tlak ze zahraničí, snaha nějakými peticemi nebo demonstracemi vlastně zatlačit na ty oficiální vládní elity, aby se docílilo nějaké změny, nefunguje. Protože dokud nebudou chtít samotní Číňané nějakou změnu, dokud vlastně nezačnou reflektovat to, že tam neustále se vlastně ta lidská práva porušují, že třeba 80 lidí v loňském roce se demonstrativně zapálilo, proti těm podmínkám, které tam panují, tak se ta situace prostě nezmění.

Libor DVOŘÁK, moderátor

Alice, tohle, co jste zatím popsala v těch asi 3 minutách, brání to Číně nějak zásadně v obchodních vztazích se zeměmi Západu? My jsme spíše svědky toho, že světoví politici se do Pekingu jezdí málem omlouvat.

Alice REZKOVÁ, Asociace pro mezinárodní otázky

Tak, ta dosavadní politika EU, ale i USA, která jakoby ty lidská práva se probírají tak jako za zavřenými dveřmi, neměla doteď žádný velký efekt. A my to vidíme i, jak jste přesně řekl, že od toho konfrontačního stylu se posouváme spíš právě k takovému tomu jako pravidelnému dialogu za zavřenými dveřmi. Ale za posledních 20 let opravdu nedošlo k žádné změně. My v podstatě se shodneme, že souhlasíme, že nesouhlasíme na celé řadě hodnot a principů. A že je tu cestu těžké najít. A já si osobně myslím, že tou nejlepší cestou vlastně jak podpořit ta lidská práva v Číně je jakoby pochopit, že tím základním motorem pokroku v dnešní Číně jsou samotní Číňané. A že my jakoby nedosáhneme toho, významných změn tím, že se třeba budeme snažit nějakým způsobem cílit na čínské vládní zástupce třeba veřejně, že v podstatě to doteďka moc jakoby nepomáhalo, ale že je potřeba se právě zapojit v těch otázkách, které jsem tady jmenovala, že Číně pomoct vlastně a tady těm všem aktivistům pomoct zapojit a vlastně zefektivnit ty jejich aktivity, aby se do nich mohli zapojit další lidé a další organizace. A nabídnout jim nějaké třeba transformační programy, které už třeba celá řada zemí organizuje v Číně. Třeba Česká republika tady v tom ještě není aktivní. A ten, a ten dialog aby jakoby posunout od toho mluvení k větší jako aktivitě.

Libor DVOŘÁK, moderátor

Ještě jedna otázka, Alice. A prosím o stručnou odpověď. Na tom pražském investičním česko – čínském fóru se otázka lidských práv samozřejmě příliš neotevřela. Vy jste mluvila o tom, proč tomu tak je, že se ta konfrontační politika už tolik nevolí. Nicméně bylo by to podle vás vhodné, kdyby se to stalo jaksi v širším módu než to tam zaznělo?

Alice REZKOVÁ, Asociace pro mezinárodní otázky

Já se obávám, že by to nerezonovalo s těmi lidmi, kteří na tom investičním fóru byli. A myslím si, že je na odpovědnosti podnikatelů, kteří spolupracují s Čínou, aby se rozhodli, za jakých podmínek a jakým způsobem chtějí v Číně podnikat. A myslím si, že je možné vlastně ve spolupráci s těmi čínskými podniky vyžadovat dodržování určitých pracovních standardů, kontrolovat je, dohlížet na to, aby skutečně byla dodržována bezpečnost práce. A toto vlastně ze své pozice my můžeme ovlivnit. A myslím si, že třeba ten prostor na tom investičním fóru není třeba vhodným prostorem, kde tady ty věci akcentovat. Ale zase si na druhou stranu nemyslím, že by třeba čeští podnikatelé byli natolik nevědomí a neuvědomovali si všechny tady ty rizika, které to podnikání v Číně s sebou nese.

Libor DVOŘÁK, moderátor

Tolik Alice Rezková z Asociace pro mezinárodní otázky. Děkujeme a na slyšenou.

Alice REZKOVÁ, Asociace pro mezinárodní otázky

Díky, na shledanou.

Tagy
Tagy
Asie 603
Evropa 3453
ekonomika 1025
Česká republika 2794
Čína 1011
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: