Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme komunikačního manažera/manažerku.

Východní partnerství zvenku: Nikdo si nevšímal ruského slona v obýváku

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 3. 1. 2016

Mapa Východního partnerství vždycky připomínala nedokončenou skládačku s chybějícím dílkem. „Projekt nikdy nebral v úvahu slona v obýváku a tím je samozřejmě Rusko,“ myslí si programová ředitelka moldavské Asociace pro zahraniční politiku Victoria Bucataru. Na začátku června mluvila na debatě s názvem Východní partnerství po ukrajinské krizi, kterou pořádala pražská Asociace pro mezinárodní otázky.

Podcenění vlivu Moskvy bylo podle Victorie Bucataru hlavní chybou Východního partnerství. Setkaly se tak dvě úplně odlišné koncepce zahraniční politiky. „Rusko přemýšlí v pojmech geopolitiky, Evropská unie v pojmech spolupráce,“ vysvětlovala moldavská analytička.

Právě kooperace je hlavní myšlenkou Východního partnerství. Iniciativa se snaží o vytvoření pole pro setkávání šesti států bývalého Sovětského svazu spolu s Evropskou unií a jejich přípravu na přístup k unijnímu trhu spolu s finanční pomocí transformačních projektů. Otázkou ovšem zůstává, co jiného jim dokázalo Východní partnerství nabídnout.

„Ukrajina začala o asociační dohodě jednat už před spuštěním Východního partnerství, není tam pro ni žádná přidaná hodnota,“ uvedla analytička kyjevského Institutu pro světovou politiku Darja Gajdaj. „Ukrajinci se na Východní partnerství dívali vždycky skepticky.“ Podle analytičky panuje na Ukrajině obava, že projekt bude náhradou za členství v EU. Mnoho expertů a politiků prý o Východní partnerství nemá zájem, důležité jsou pro ně bilaterální vztahy s Bruselem.

Rozvoj občanské společnosti

„Iniciativě chybí zvláštní programy, které by ji odlišily od obvyklé multilaterální spolupráce s EU,“ myslí si Darja Gajdaj. I když se o přínosu Východního partnerství nepodařilo přesvědčit ukrajinskou vládnoucí elitu, oceňuje analytička význam iniciativy pro rozvoj místní občanské společnosti.

Hlavně v zemích, kde předchozí vazby s Unií nebyly tak silné, může Východní partnerství působit jako motivace pro ty, kteří se snaží o reformy. Často zmiňovaným problémem je ale příliš uniformní přístup k jednotlivým zemím.

„Žádný strategický dokument o Ázerbajdžánu nikdy nevzal v úvahu strukturální překážky reforem,“ vysvětlovala Lejla Alijeva, zakladatelka Centra pro národní a mezinárodní studia sídlícího v Baku. Podle Alijevy se EU nesnaží potýkat s místními společenskými problémy (jako je například obrovská míra korupce), ale raději snižuje své cíle.

Nižší dosah mělo Východní partnerství i v oblastech Ukrajiny a Moldavska, kde je autorita centrálních vlád nejmenší. Příkladem může být autonomní oblast Gagauzsko v Moldavsku, kde žije obyvatelstvo turkického původu. Victoria Bucataru toto území nedávno navštívila. „Lidé se tam bojí o Evropské unii vůbec mluvit nebo si vzít naše letáčky,“ popisovala místní atmosféru Bucataru.

Nerealistický cíl

Jak účastníci debaty hodnotí úspěšnost Východního partnerství? „Iniciativa splnila jen část ze svých cílů, nepřinesla bezpečnost a stabilitu na východní hranici EU,“ vysvětlovala ukrajinská analytička Darja Gajdaj. „Tento cíl byl až příliš ambiciózní a nerealistický.“

Podle Victorie Bucataru by EU měla státům v regionu pomoci s reformami, hlavní odpovědnost ovšem leží na místních. „Každá země se musí rozhodnout za sebe. Nikdo nemůže přijít a vyřešit naše problémy.“

Autor: Jan Pavec

Původní vydání: Východní partnerství zvenku: Nikdo si nevšímal ruského slona v obýváku

Přejít
Tagy
Tagy
Bělorusko 287
Evropa 3451
Evropská unie 2222
Postsovětský prostor 427
Rusko 1445
Ukrajina 1147
Východní partnerství 252
válka na Ukrajině 767
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: