Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme vedoucí/ho PR a eventů.

Uruguay – další vítězství levice v Latinské Americe

Naďa Závodníková Naďa Závodníková / Ed. 22. 2. 2016

Uruguay se po volbách konaných 31. listopadu 2004 zařadila mezi země Latinské Ameriky, jejichž vlády tvoří převážně socialisticky až populisticky orientované politické strany. V historicky druhých volbách konaných podle dodatku k ústavě z roku 1996 zvítězil představil koalice levicových uskupení EP-FA-NM (Encuentro Progresista – Frente Amplio – Nuevo Espacio) Tabaré Vazquéz, který se tak stal prvním levicovým prezidentem Uruguaye (BBCMundo.com). Po 20 letech tak došlo k alternaci středopravicových vlád tvořených stranami Partido Colorados a Partido Nacional (Blancos).

Široká koalice Colorados-Blancos, která vznikla po volbách do Národního shromáždění (Asemblea General)v roce 1995, kdy žádná ze stran nezískala většinu, se u vlády se udržela po dvě volební období. Za jejího působení se Uruguay stala členem jihoamerického ekonomického uskupení MERCOSUR, byly uskutečněny rozsáhlé reformy v oblasti školství, sociální péče, ekonomiky a rovněž došlo ke změně volebního zákona. Osudnými se pro poměrně úspěšnou vládu pravděpodobně stala ekonomická recese, která zemi postihla v roce 1999, následovaná, s ročním odstupem, zhroucením argentinského finančního trhu, počátek privatizace státem vlastněných společností působících v oblasti telekomunikací a distribuce plynu, jež byla kritizována především opoziční stranou Frente Amplio jako „prodej státního dědictví“.

Podle volební reformy z roku 1996 znamenalo volební klání na konci loňského roku boj mezi dvěma kandidáty zvolenými největšími stranami zastoupenými v parlamentu (Vazquéz proti Batlle) a poprvé proběhlo ve dvoukolové variantě, kdy tentokrát přesvědčivě zvítězil Vazquéz.

Levicové koaliční seskupení EP-FA-NE tak získalo významné zastoupení nejen v obou komorách parlamentu, ale i na postu prezidenta. Nové směřování země naznačil prezident Vazquéz v den své inaugurace 1. března 2005, kdy obnovil vztahy s Kubou, které byly přerušeny v roce 2002 (záminkou se stala žádost Uruguaye, aby OSN vyslala pozorovatele, kteří by podali zprávu o dodržování lidských práv na Kubě), slíbil posílení vzájemných ekonomických vztahů s Venezuelou a Brazílií. Zároveň se Vazquéz chce kromě jiného zaměřit na zvyšování životní úrovně (asi 6,00 % obyvatelstva žije na hranici chudoby), vytváření pracovních příležitostí (nezaměstnanost v zemi se pohybuje mezi 13,00 a 15,02 %) a splácení zahraničních dluhů, které v současné době tvoří 24,84 % HDP. Už teď je však zřejmé, že nová vláda nebude schopná splnit všechny své sliby. Prozatím ale není známo, na které hlavní body se během svého funkčního období zaměří (BBCMundo.com).


Zdroje:

BBC Mundo.com: http://www.bbcmundo.com

CIA Factbook: http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/

Statistické údaje:

http://www.phrasebase.com/countries/index.php?&cat=56&newpage=Economy

http://www.ece.umn.edu/users/memoli/uy/ind-uy.html

Tagy
Tagy
Latinská Amerika 114
volby 1347
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: