Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

Ukrajinští bojovníci: Kdo válčí a umírá na barikádách a jaké mají zbraně?

Martin Laryš / Ed. 5. 1. 2016

Z podomácku vyrobeného děla zamířil na policejní kordon a vystřelil. Kdo stál na druhé straně, je jasné - policejní těžkooděnci, které čekala těžká šichta. Kdo jsou však lidé, kteří vyrazili v Kyjevě a dalších městech na barikády? Aktivisté, ale i radikálové a příznivci krajní pravice, či veteráni z Afghánistánu a přeběhlíci z řad policie! Často je rozpoznáte už jen podle typu jejich výbavy. A zbraně, kterou si přinesli.

Jeden má vojenskou helmu, maskáče a v ruce vzduchovku. Druhý cyklistickou přilbu, šusťáky, chrániče na hokej a za opaskem prak. Třetí kompletní policejní výbavu. Demonstranti na kyjevských barikádách jsou vyzbrojeni i vybaveni různě. Jsou jich přitom deseti tisíce a pocházejí z různých společenských skupin. A hájí mnohdy i rozdílné přesvědčení.

Unikátní sbírka zbraní

A také pořádně pestrý arzenál: pálky, tyče, trubky, palice, ale i hokejky, petardy, kuše a praky, cepíny, tyče, palice, vzduchovky a malorážky, pneumatiky, zápalné lahve, kameny a další předměty, které lze házet. Včetně palet či barových stoliček! Váleční veteráni, třeba ti z Afghánistánu, oprášili starý arzenál a na rozdíl od běžných obyvatel disponují podstatně „vojenštější“ výbavou.

Ukrajinské ministerstvo vnitra tvrdí, že řada z demonstrantů nabila již ostrými náboji. Střelné zbraně jsou skutečně k vidění, často však jen třeba vzduchovky a malorážky.

Lidé připravují i Molotovovy koktejly. S tímhle označením přišli finští vojáci, kteří v roce 1939 připravovali „koktejl pro Molotova“, sovětského komisaře pro zahraničí, ve Finsku snad ještě méně oblíbeného, než byl sám Stalin.

Nechybí však ani podomácku vyrobené kaťuše a děla. Jako odpověď na gumové projektily, slzný plyn, vodní děla, ale i vládní ostřelovače.

Ukrajinky připravují dlažební kostky a kameny.

Tyče, trubky, palice a baseballky jsou klasika, tenhle demonstrant však prokázal v době olympiády v Soči sportovního ducha. A vyrazil do boje s hokejkou.

Na barikádách však nechybí ani ukázka lidové tvořivosti. Za pozornost stojí především demonstrant vlevo. Ukrajinci pak našli využití i pro pneumatiky – zapalují je!

Pestré složení na barikádách

1.) Nespokojení občané se bojí Ruska i bankrotu

Nespokojenci a příznivci různých občanských iniciativ vyrazili vyjádřit svůj odpor proti vládě prezidenta Janukovyče a přibližování k Rusku, namísto k Evropské unii. Lidé se obávají návratu dob Sovětského svazu.

Nepokoje ale podněcuje i ekonomická situace Ukrajiny. „V této zemi překročila korupce všechny myslitelné a snesitelné meze. Na Ukrajině se rozkradlo, co se rozkrást dalo. Ostatně – s plynem či zlatým dolem je spojován i ukrajinský prezident Janukovyč se svým synem… Velmi malé skupinky lidí si privatizovaly veškeré zdroje Ukrajiny,“ upozorňuje na aktualne.cz ukrajinistka Lenka Víchová. Prostý lid se však nyní bojí o své úspory – měna slábne, lidé obklopili bankomaty, spekuluje se o hrozícím krachu. Podle Víchové je Ukrajina dávno v bankrotu, ale zatím to nikdo oficiálně nepřiznal.

2.) Političtí přívrženci: Kličko není idol všech

Na barikádách jsou také lidé, kteří podporují lídra opozice a šéfa strany UDAR Vitalije Klička. Legendárního boxera, který by se chtěl stát novým ukrajinským prezidentem. V kyjevské válečné zóně se však najde i řada těch, kteří mu nevěří. A hážou ho do jednoho koše s vládní garniturou.

Populární u prozápadně orientovaných voličů je strana Svoboda, dlouhá léta extrémně radikální uskupení, která však s Olehem Tjahnybokem v čele výrazně změkčila. „Upustila od programového antisemitismu a rasismu a zaměřuje se na historickou spravedlnost, zákaz komunistické ideologie, prezidentský systém, protiruská hesla, otázku obrany práv Ukrajinců v národně-kulturní sféře,“ potvrzuje pro idnes.cz Martin Laryš z české Asociace pro mezinárodní otázky.

3.) Přeběhlíci z policie i armády

Do Kyjeva vyslalo posily (autobusy dobrovolníků) i západoukrajinské město Lvov, které drží třídenní smutek za desítky obětí krvavých střetů. List Ukrajinska pravda uvedl, že ze Lvova do metropole dorazila i skupina uniformovaných policistů včetně několika vyšších důstojníků, kteří přešli na stranu opozice. Jde zhruba o stovku osob, jimž nyní vydává příkazy jeden z opozičních vůdců Jurij Lucenko, ministr vnitra v bývalé vládě Julije Tymošenkové. Všichni policisté dorazili do metropole i s profesionální výzbrojí.

4.) Extremisté: Fanoušci Dynama, banderovci a další

Za osud Ukrajiny vyrazili bojovat i zatrvezlí nacionalisté. Řadu z nich shlukuje radikální organizace Pravý sektor, která se výrazně zapojila do včerejších nejkrvavějších střetů v Kyjevě. Její jádro tvoří radikální fotbaloví fanoušci, uctívající barvy kyjevského Dynama.

Velitelem těchhle krajně pravicových bojůvek je Dmytro Jaroš (42). V letech 1989 až 1991 sloužil v sovětské armádě, později však vstoupil do hnutí Trojzubec Stepana Bandery, pojmenovaném po kontroverzním bojovníkovi proti Sovětům z druhé světové. Bandera je pro některé „Hrdina Ukrajiny“, pro jiné kolaborant z německými nacisty a válečný zločinec s krví tisíců Poláků, Židů i Rusů…

Rétorika vystudovaného filologa Jaroše je v současnosti silně protiruská a o komunistech hovoří otevřeně jako o „dobytku“. Odmítá obvinění, že je antisemitou, současně ale prohlašuje, že za nepřátele považuje všechny menšiny, které „brání Ukrajincům být pánem ve své vlastní zemi“. Když nyní v ukrajinských ulicích spatříte červeno-černé znaky a vlajky, jde o tzv. banderovce. Jednu z hlavních sil opozice, kteří Janukovyčův režim považují za diktátorský. Jsou však mezi nimi patrně i neonacisté a fašisté.

Původní vydání: Ukrajinští bojovníci: Kdo válčí a umírá na barikádách a jaké mají zbraně?

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3453
Ukrajina 1147
válka na Ukrajině 767
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: