Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Trump zkouší nátlak Čínou, Kim se ale jaderných zbraní jen tak nevzdá

Jan Blinka Jan Blinka / Ed. 21. 5. 2017

Chtít po Severní Koreji, aby se vzdala svého jaderného programu, je jako chtít po Rusku, aby vrátilo Krym Ukrajině. Ani jednoho se v blízké době nedočkáme, jelikož by takový krok pro obě země znamenal ústup z jejich strategických zájmů a odklon od dlouhodobé zahraniční i vnitropolitické koncepce. Nukleární ambice Pchjongjangu však nutí ostatní státy k reakci, čímž situace ve východní Asii v posledních týdnech eskaluje na největší úroveň od krize z roku 2013.

Bezmála sedmdesát let jaderného programu

Snahy Severní Koreje získat technologie použitelné k výrobě jaderných zbraní nejsou ničím novým „pod sluncem“. Dají se vysledovat až do 50. let minulého století, kdy započala spolupráce severokorejských vědců s jejich kolegy ze Sovětského svazu. Od té doby se i přes úsilí mezinárodního společenství Severokorejcům podařilo zvládnout výrobu jaderného materiálu nejen přepracováním vyhořelého jaderného paliva, ale také technologií obohacování uranu, a úspěšně provézt pět zkoušek nukleární nálože.

Od 60. let pracují severokorejští vědci také na vývoji balistických střel, jejichž úkolem je dopravit jadernou nálož na cíl. I přes dílčí úspěchy, mezi něž se dá jistě považovat nedávné testování střely středního doletu na tuhá paliva, se jim však nepodařilo miniaturizovat nukleární zařízení natolik, aby mohlo být namontováno na nosič, ani úspěšně vypustit mezikontinentální balistickou střelu. Severokorejské rakety tak zatím ani zdaleka nemají dolet několik tisíc kilometrů, aby mohly zasáhnout území Spojených států.

Celý komentář si přečtěte na natoaktual.cz.

Původní vydání: Trump zkouší nátlak Čínou, Kim se ale jaderných zbraní jen tak nevzdá

Přejít
Tagy
Tagy
Korejský poloostrov 54
jaderné zbraně 37
mezinárodní bezpečnost 1310
Čína 782
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: