Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme komunikačního manažera/manažerku.

Syrská spokojenost zaručena

Filip Moravec / Ed. 17. 2. 2016

Dlouho je veřejným tajemstvím, že jedni podporují politicky i vojensky šíitský Hizballáh, druzí prozápadní vládu, tedy umírněné sunnitské muslimy a křesťany. Ani samotné přestřelky tu nejsou ničím výjimečným, probíhají totiž s krátkými intervaly již od začátku politické krize v listopadu 2006, desítky obětí jsou zcela běžné.

Přesto se něco změnilo. Dohoda o příměří totiž obsahuje podmínky, které si Hizballáh před rokem a půl kladl pro své další setrvání ve vládě. Jeho ministři nyní dostanou v kabinetu právo veta, ve prospěch šíitů se změní volební zákon, podepsaný dokument navíc nenutí radikální hnutí složit zbraně. Na první pohled se tedy jedná o výhru Íránu, jehož cílem není nic jiného než uplatňovat svůj vliv v těsné blízkosti Izraele.

Skutečnou radost má i další spojenec Hizballáhu, syrský prezident Bašár Asad. V době, kdy byla potvrzena tajná jednání o míru s izraelskou vládou, si nemohl přát lepší karty. Jeho země bude mít znovu výraznější vliv na libanonskou politiku, aniž by musela používat atentátů na protisyrsky orientované poslance.

Zároveň si Asad v rozhovorech s židovským státem bude moci diktovat vlastní podmínky. Návrat Golanských výšin se tak zřejmě stane pouhou maličkostí v porovnání například s požadavkem na uvolnění sankcí OSN proti Íránu.

Spolupráce mezi Íránem a Sýrií je oboustranně výhodná a překonává i odvěkou persko-arabskou rivalitu. Vládnoucí rodina Asadů patří k šíitské sektě alawitů, kteří jsou v převážně sunnitské Sýrii ve výrazné menšině. Íránský režim je tudíž vhodnou zárukou pomoci v případě, že by se syrská veřejnost náhle obrátila proti úzkým vládním kruhům.

Pro Írán je zase nezbytná syrská asistence při dodávkách zbraní Hizballáhu. Sjednání míru s Izraelem by mohlo Sýrii otočit směrem k Západu a současně oslabit roli Íránu, tedy i radikálního Hizballáhu, v celém regionu.

Původní vydání: Syrská spokojenost zaručena

Přejít
Tagy
Tagy
Blízký Východ a severní Afrika 1287
mezinárodní bezpečnost 1405
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: