Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Smrt ve stínu Tádž Mahálu

Alice Rezková / Ed. 17. 2. 2016

Nedávné události v Bombaji otřásly nejen celou Indií. Nabízí se otázka, zda je to další Londýn nebo Bali. Co lze očekávat v nadcházejících měsících? Měla by se Evropa a USA bát teroristických útoků?

Během své výzkumné návštěvy v Dilí jsem hovořila s indickým novinářem Praveneem Swami o možných bezpečnostních hrozbách, se kterými se bude Indie v budoucnu potýkat. Swami stanovil tři velmi jasné problémy, které viděl jako potenciální ohrožení Indie – vztahy Indie s Pakistánem, střet hindů a muslimů, a boj o vodu“. Terorismus je v Indii na vzestupu od roku 2007. Jenom za posledních šest měsíců proběhly nejméně čtyři násilné akce v různých částech Indie. Většinou se jedná o náhodnou detonaci výbušnin, která zraní místní kolemjdoucí. Neštěstí v Bombaji se však tentokrát od těch ostatních liší a odborníci se nemohou shodnout, proč k událostem v Bombaji došlo.

První dvě jmenované hrozby, které v létě tohoto roku určil Swami, mohou posloužit jako jedno z vysvětlení současného zmatku. K násilnostem se přihlásila neznámá skupina Deccan Mujahideen. Premiér Manmohan Singh vydal prohlášení, že za útoky stojí skupina s kontakty do zahraničí. Nepřímo tak naznačil podíl pákistánských teroristů. Objevují se také dohady o možném napojení na al-Kajda, což je až příliš snadné vysvětlení, které tentokrát neobstojí. Fareed Zakaria poskytl rozhovor, ve kterém popírá spojení teroristickým útoků v Bombaji s hnutím al-Kajda. Domnívá se, že al-Kajda je nyní oslabena a styl útoků neodpovídá rukopisu al-Kajdy. Chybí sebevražední atentátníci. Útoky na zástupce západu však zůstávají a následně také celosvětová pozornost médií, která je cílem těchto útoků. Útočníci také hovořili některým z mnoha indických jazyků, nebyla to však hidnština ani jiný z více rozšířených jazyků. Tato informace by nahrávala domněnkám o teroristech z oblasti Jammu a Kašmíru. Také bezpečnostní opatření se v Indii dodržují spíše formálně. Kontrolní rámy často nefungují nebo pípající cestující na nádražích nikdo dále nekontroluje.

Podobal se tedy útok v Bombaji těm ostatním ve světě? Odpověď zní: ano i ne. Hlavními cíli se staly hotel Tádž Mahál a Oberoi s indickými vlastníky. Ve městě se však nacházejí jiné symboly Západu – hotely Marriot, Hilton nebo Four Season. Mezi zákazníky těchto luxusních hotelů patří především cizinci a bohatí Indové. Oficiálně se popírá fakt, že vztah muslimů a hindů se v Indii vyostřuje. Muslimové se cití pronásledováni, diskriminováni a mají pocit, že se nepodílí na indickém ekonomickém růstu. Swami říká: „Obecně muslimové a hindové společně žijí, aniž by docházelo ke konfliktům. Strach však nahání současný trend u radikálních mladých muslimů, kteří se odjíždějí vzdělávat do Pakistánu.“ Potvrzuje tak celosvětový trend nespokojenosti muslimských menšin, které v extrémních případech vyústí v násilné projevy nesouhlasu se systémem a pravidly ve společnosti.

Útoky v Bombaji jsou tedy primárně domácím problémem, kterému bude muset indická vláda věnovat více pozornosti. V září uskutečnila několik zásadních kroků proti místním muslimským organizacím, které byly podezřelé z terorismu. Současná vláda se s nimi snaží spíše neúspěšně bojovat a právě terorismus se může stát jedním z klíčových témat květnových voleb v příštím roce. Opoziční strana BJP (Bharatiya Janata Party) slibuje mnohem razantnější postup proti teroristickým uskupením a současné útoky lze vnímat i jako určitou výhružku indické vládě, která se pokouší řešit problémy s terorismem v zemi. Události v Bombaji tak nejsou prvním ani posledním varováním.

Původní vydání: Smrt ve stínu Tádž Mahálu

Přejít
Tagy
Tagy
Asie 592
terorismus 189
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky