Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) hledá PROJEKTOVÉHO MANAŽERA / PROJEKTOVOU MANAŽERKU

Sikorski vulgárně zpochybnil přínos spojenectví s USA

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 3. 1. 2016

Polská aféra s odposlechy zasáhla už i šéfa polské diplomaci

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski si zakládá na tom, že je aristokratem mezi politiky. Ve středním Polsku v Chobielinie si zrekonstruoval šlechtické sídlo z 19. století, ale i on občas mluví jako dlaždič.

Jeho popis toho, co dělalo Polsko Spojeným státům, aniž by za to něco získalo, přeložila i seriózní americká média, například Newsweek, jako „blow job“ (orální sex). „Víš, polsko-americké spojenectví nestojí za nic. Je dokonce škodlivé, protože vytváří falešný pocit bezpečí. Kompletní pitomost. Dostaneme se do konfliktu s Němci, s Ruskem, budeme si myslet, že všechno je super, jen proto, že jsme ho vyko…li Američanům,“ říká Sikorski na nahrávce, která vznikla ve varšavské restauraci při jeho soukromém rozhovoru loni v létě.

Sikorski výrok nepotvrdil a polská vládní mluvčí, podobně jako v jiných případech, prohlásila, že nebude komentovat výroky vytržené z kontextu. Velvyslanec Spojených států Stephen Mull komentoval na svém Twitteru skandál slovy: „Naše spojenectví je silné a trvalé. V demokracii má každý občan právo na své soukromé názory na všechny otázky.“ Pro odborníky na mezinárodní vztahy však není Sikorského prohlášení, s výjimkou slovníku, až tak překvapivé. Tuskovy vlády, které nastoupily k moci v roce 2007, nebyly zdaleka tak jednoznačnými proamerickými nadšenci jako předchozí vláda pravice Jaroslawa Kaczynského. A Sikorski patřil i v Tuskově vládě spíše ke skeptikům, pokud šlo o „zvláštní vztahy“ USA a Polska. To však neznamená, že by Sikorski v budování spojenectví s USA nepokračoval, jen je doplňoval silnými vztahy s Německem a snahou o nalezení klidných vztahů s Ruskem. „Poláci budují partnerství s USA dlouhodobě a o americkou vojenskou přítomnost v zemi usilovali i po krachu prvních plánů na protiraketovou základnu. Na rozdíl od nás, kteří jsme dělali uraženou nevěstu,“ říká pro MF DNES Vít Dostál, analytik Asociace pro mezinárodní otázky.

Sikorski během vyjednávání s Američany tlačil na to, aby svá slova měnili v činy, i díky jeho tvrdé vyjednávací politice jsou dnes v Polsku protiraketové baterie amerických patriotů a po okupaci Krymu se do Polska přesunuly další americké jednotky včetně letectva. S ještě větším úsilím ale Sikorski posiloval polskou pozici uvnitř EU, budoval vztahy s Německem a ve svém berlínském projevu vyzval k vybudování silného evropského federálního státu.

Původní vydání: Sikorski vulgárně zpochybnil přínos spojenectví s USA

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3207
Polsko 746
USA 999
ukrajinská krize 464
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: