Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se ke Klimatýmu: hledáme nové analytiky a analytičky

Přijde po brexitu i nexit?

Filip Chráska Filip Chráska / Ed. 9. 2. 2017

Ihned po oznámení vítězství britských odpůrců členství v EU se dle očekávání ozvaly hlasy po vypsání obdobného referenda v ostatních členských zemích EU. Pozornost se pochopitelně upírala na reakce dvou nejvýznamnějších podporovatelů brexitu na kontinentu – Geerta Wilderse v Nizozemsku a Marine Le Penové ve Francii. Jaká je situace v Nizozemsku?

Geert Wilders označil brexit za den vítězství. Dal jej do souvislosti s referendem o asociační dohodě s Ukrajinou, kterou Nizozemci v dubnu odmítli, a podotkl, že zažíváme „vlastenecké jaro“ Evropy. Zároveň si vytyčil za cíl vyvést svou zemi z Unie v rámci tzv. nexitu. Na rozdíl od situace v dubnu však podle nizozemského zákona o referendech nelze vyvolat hlasování o rozhodnutích, která byla již učiněna parlamentem.

Případné referendum o nexitu by tedy musely schválit obě komory parlamentu. Padesát šest tisíc podpisů sesbíraných v posledních dnech a volajících po obdobném poradním referendu nebylo vzato nikým na vědomí.

Celý komentář naleznete v týdeníku Dotyk.

Původní vydání: Přijde po brexitu i nexit?

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3421
Evropská unie 2159
Nizozemsko 41
Spojené království 593
volby 1346
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: