Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme komunikačního manažera/manažerku.

Prezidentské volby v Ekvádoru: další vítězství levice

Simone Radačičová / Ed. 21. 2. 2016

Dne 15. října se konalo první kolo prezidentských voleb. Podle očekávání, ani jeden ze třinácti kandidátů neuspěl a nezískal nutnou nadpoloviční většinu hlasů v prvním kole. Podle platných volebních zákonů musí uchazeč získat buď 50% hlasů, nebo 40% hlasů s 10 % náskokem před druhým kandidátem. Do druhého kola tak postoupil levicový Rafael Correa, který se utkal s konzervativním kandidátem Álvarem Nobou. Volby v Ekvádoru jsou povinné pro všechny občany ve věku od 18 do 65 let. Starší občané tak mohou volit dobrovolně. K urnám mělo přijít až na devět milionů voličů. Vůbec poprvé se hlasování mohli zúčastnit i Ekvádorci žijící v zahraničí.

Rafael Correa versus Álvaro Noboa

Vystudovaný ekonom s diplomem se Spojených států a Belgie, bývalý ministr financí v roce 2005, Rafael Correa je vnímám jako „ekvádorský Chávez“. Correa totiž nijak netají své sympatie k venezuelskému prezidentovi Hugo Chávezovi. Již před volbami se objevily hlasy, které poukazovaly na možnost, že by se v případě svého úspěchu Correa mohl přidat do antiamerické aliance.

V prvním kole prezidentských voleb skončil jako druhý se ziskem 22,84 %, což označil za politický podvod. Ve svém předvolebním programu, Correa slíbil, že nepodepíše dohodu o volném obchodu se Spojenými státy. Podobně uvažuje i o vojenské základně USA ve městě Manta na pobřeží Tichého oceánu: v roce 2009 vyprší dohoda o poskytnutí této letadlové základny USA a Correa se staví proti obnovení smlouvy. Dále Correa slíbil znovu vyjednat nové smlouvy s nadnárodními společnostmi, které se zabývají výrobou elektřiny, těžbou ropy a telekomunikacemi. Jeho politika by se měla zaměřit na přerozdělení bohatství, aby z nerostné rozmanitosti země mohlo těžit i chudé obyvatelstvo.

V prvním kole získal nejvíce hlasů banánový magnát a patrně nejbohatší Ekvádorec Álvaro Noboa. Noboa se o prezidentský post ucházel již dvakrát a to v letech 1998 a 2002. Proto se jeho úspěch ve volbách z 15. října dá považovat za překvapení. Noboa ve svém programu slíbil omezit vztahy s Kubou a Venezuelou. Dále pak řešení latentních ekonomických problémů viděl ve zvýšení těžby ropy a v podepsání dohody o volném obchodu s Washingtonem. Dnes Ekvádor těží 540 000 barelů denně, z toho 69 % prodává do zahraničí. Noboa plánoval zvýšit produkci až na 800 000 barelů za den. Již dnes je Quito pátým největším vývozcem ropy v Latinské Americe (po Mexiku, Brazílii, Venezuele a Argentině). Součástí Noboaova plánu na oživení ekonomické situace bylo i posílení ochrany investic v zemi.

Během předvolební kampaně se však Noboa zaměřil i na diskreditaci svého protivníka, kterého označil za loutku v rukou Cháveze. Využil také své pověsti dobrého podnikatele a slíbil, že by ekvádorskou ekonomiku spravoval stejně úspěšně jako své četné firmy. Přesto však u nerozhodnutých voličů vyvolal dojem, že patří ke starším, zdiskreditovaným politickým vrstvám.

Jedním z hlavních hlavní témat předvolební kampaně se vedle dohody o volném obchodu s USA, boje s korupcí a otázkou americké vojenské základny, stala i otázka zachování dolaru jako oficiální ekvádorské měny. V roce 2000 musela ekvádorská vláda stáhnout svoji devalvovanou měnu z oběhu a jejím náhradníkem se stal americký dolar.

Dne 26. listopadu se konalo druhé kolo prezidentských voleb. Průzkumy veřejného mínění byly značně vyrovnané, některé však dávaly mírný náskok levicovému kandidátovi Rafaelu Correovi. V úterý 28. listopadu se krátce po sečtení 91,1 % výsledků, kdy Correa získal přes 57 % hlasů, levicový kandidát prohlásil za vítěze voleb.

Vítězství levicového populisty Rafaela Correy je považováno za velký úspěch politiky venezuelského prezidenta Huga Cháveze. Zahraniční pozorovatelé se shodují, že Ekvádorci tak dali hlas změně, tedy člověku, který se rozchází s tradiční místní politickou elitou. Právě Correa slibuje skoncovat s dosavadním zkorumpovaným systémem, díky kterému Ekvádor vystřídal sedm prezidentů v posledních deseti letech.

Na závěr je ale třeba zdůraznit, že Correa nemá takřka žádné zkušenosti s vládními funkcemi. V roce 2005 byl pouze tři měsíce ministrem financí v prozatímní vládě Alfreda Palacia. Jeho strana Alianza País také nemá žádné zastoupení v Národním shromáždění. Dohady o jeho blízkém vztahu k Chávezovi se krátce po oznámení oficiálních výsledků snažil rozptýlit sám Correa. Ten se oprávněně obává, že jeho zvolení by mohlo vyvolat obavy zahraničních investorů. I proto na tiskové konferenci budoucí hlava státu uvedla, že nenechá Cháveze příliš zasahovat do ekvádorských záležitostí. V posledních dnech se Correa zaměřuje spíše na umírněné levicové síly je jako např. prezidentka Chile Michelle Bachelet.

Přesto ale podle svých slov dodrží svůj předvolební slib a vyhlásí referendum o vytvoření Ústavodárného shromáždění. Právě to by mělo vytvořit novou ústavu, podobně jako tomu je v Bolívii. Correa se také zaměří zejména na řešení sociálních problémů početné vrstvy chudých obyvatel. Více než 30 % Ekvádorců žije za méně než jeden dolar denně.

Rafael Correa nahradí v prezidentské funkci Alfreda Palacia v polovině ledna příštího roku.

Tagy
Tagy
Latinská Amerika 114
volby 1346
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: