Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

Prezident Zeman přijal šéfa oddělení pro zahraničí Ústředního výboru Komunistické strany Číny

Alice Rezková / Ed. 28. 12. 2015

Rozhovor pro Český rozhlas Plus

Barbora TACHECÍ, moderátorka

Prezident republiky Miloš Zeman přijal na Pražském hradě šéfa oddělení pro zahraničí Ústředního výboru Komunistické strany Číny Wang Ťia-žuej. Vztah českého prezidenta k Číně je už řadu týdnů silným tématem vnitropolitických diskusí a byly důvodem veřejné kritiky prezidenta ze strany demonstrující české veřejnosti. Analytičky z Asociace pro mezinárodní otázky Alice Rezkové jsem se proto zeptala, jak hodnotí prezidentovy výroky o Číně. A pokládá-li hodnocení části novinářů, podle nichž se chová prezident Zeman k Číně zbytečně podlézavě, za oprávněné.

Alice REZKOVÁ, analytička, Asociace pro mezinárodní otázky

Cíle naše šly dosáhnout asi i jiným způsobem, protože právě se odkazovaly na, na nějakou i třeba stabilitu té země, kdy ta stabilita je určitě jako diskutovatelná.

Barbora TACHECÍ, moderátorka

Třeba Angela Merkelová, která do Číny jezdí poměrně často, tak pro ni zmínka o lidských právech je téměř povinnou součástí každé podobné cesty. Zdá se, že my jsme pohled na absenci lidských práv v Číně úplně zavrhli, alespoň pokud jde o Miloše Zemana. Nebo to tak není?

Alice REZKOVÁ, analytička, Asociace pro mezinárodní otázky

Já si myslím, že právě přesně jste to řekla, že ta německá zahraniční politika vůči Číně je pro nás velmi zajímavý vzor, kdy právě když Angela Merkelová jede do Číny, tak nejenom, že s sebou veze obchodní delegaci, to je samozřejmé, ale ona zároveň s tím se sejde i se zástupci neziskového sektoru v Číně a řeší problémy v Číně. A oni mají témata, v kterých se snaží v Číně dosáhnout určité změny. Ať jsou to práva homosexuálů, ať jsou to práva menšin, ať jsou to práva postižených. A v těch, v těch vlastně jakoby pracují. A třeba například české ministerstvo zahraničních věcí má takovéto transformační programy, v rámci kterých se něčeho snaží dosáhnout v různých zemích. A mě třeba překvapuje, že když se snažíme nějakým způsobem jakoby podpořit ten vztah k Číně, že vlastně nejdeme ruku v ruce, že nepodporujeme jenom teda ten ekonomický vztah, ale že nejdeme i vlastně tím vztahem ve směru k té občanské společnosti.

Barbora TACHECÍ, moderátorka

Paní Rezková, máte pocit, že Miloš Zeman tím, že úplně dal ruce pryč od lidských práv v Číně, udělal dobře nebo ne?

Alice REZKOVÁ, analytička, Asociace pro mezinárodní otázky

Já si myslím, že to potřeba nebylo. A určitě když bychom se zeptali, že ty pohledy se na to různí, kdybychom se zeptali tady obchodních zástupců, kteří na té cestě byli, tak ty si třeba tu cestu velmi chválí a říkají, že jim jakoby přinesla mnoho dobrého. A na druhou stranu, když třeba slyším, jakým způsobem se o tom vyjadřují třeba analytici ze, v zahraničí, tak ti říkají, že vlastně naopak jako se zdá, že Čína jako nenabízí spolupráci bez závazků nějakých dalších. A že jsme jakoby museli teda změnit zahraniční politiku nebo svůj nějaký přístup k tomu, abychom s nimi mohli začít spolupracovat. A to si třeba myslím, že není úplně pravda, že vlastně teďka i ten zájem o tu Čínskou republiku jde ruku v ruce s tím, že Čína vstupuje do regionu jako takového. V rámci iniciativy 16+1 Čína oslovila celý, celou skupinu těch šestnácti zemí v regionu a snaží se s nimi nějakým způsobem rozvinout spolupráci, která doteď byla poměrně opomíjená.

Barbora TACHECÍ, moderátorka

Rozumím. Čili říkáte, že naše obchodní vztahy s Čínou nejsou závislé na poklonkování nedemokratickému režimu, jaký v Číně bezesporu je.

Alice REZKOVÁ, analytička, Asociace pro mezinárodní otázky

Já si nemyslím, že by takováhle, že by to bylo jako nutný vlastně takhle s nima komunikovat. A myslím si na druhou stranu ale, že je důležitý s nima vést nějaký dialog. A teď je na nás, jakým způsobem s nima ten dialog povedeme, tak, abysme dokázali tam teda nějaké obchodní zájmy prosadit. A zároveň jsme neztratili svůj vlastní kredit a své vlastní hodnoty. A myslím si, že my skutečně si budeme muset cestu najít. Že ta dosavadní, kterou razíme, není úplně vhodná. Protože i z té čínské mentality my dáváme hodně takovou, vystupujeme hodně z takové pozice slabosti možná až. Že vlastně …

Barbora TACHECÍ, moderátorka

Podřízenosti.

Alice REZKOVÁ, analytička, Asociace pro mezinárodní otázky

Do určité míry si myslím, že Číňani slyší na sílu, kterou my samozřejmě nemůžeme nabídnout. A protože jsme jakoby malá země. Ale my, my jakoby a priori se tady do té pozice stavíme, že si říkáme, ano, my jsme teda malá země a my nemáme co nabídnout. Tak jak by to nemělo být. Ale možná, že to tak jako na první pohled může působit. To, jak vlastně vystupujeme vůči Číně.

Barbora TACHECÍ, moderátorka

Myslíte prezidenta, protože nikdo jiný takhle nevystupuje.

Alice REZKOVÁ, analytička, Asociace pro mezinárodní otázky

To je to, co my vydáváme jako náš signál navenek. To jsou ty státní návštěvy. A vzhledem k tomu, že vlastně velká většina těch aktivit v Číně je vlastně směřována seshora, tak vlastně to je to, jak my se prezentujeme navenek.

Barbora TACHECÍ, moderátorka

Říká Alice Rezková, analytička Asociace pro mezinárodní otázky. Já vám děkuju za vaše názory i informace. Hezký podvečer, paní Rezková.

Alice REZKOVÁ, analytička, Asociace pro mezinárodní otázky

Děkuju, na shledanou.

Tagy
Tagy
Česká republika 2794
Čína 1011
česká zahraniční politika 1302
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: