Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme komunikačního manažera/manažerku.

Políček pro Orbána

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 29. 12. 2015

USA volají po tom, aby se svět více zaměřil na dodržování lidských práv v Maďarsku

Mezi Maďarskem a USA vypukla největší diplomatická roztržka porevoluční historie. Washington začátkem října zamítl víza šestici lidí blízkých vládě Viktora Orbána. Jak vyšlo minulý týden najevo, měli se podle oficiálních důvodů “podílet na korupci“ a poškodit tak zájmy USA.

Jména nechtěných hostů Američané nezveřejnili, podle maďarských médií jde o Orbánova poradce Árpáda Habonyho, který vedl volební kampaň Fideszu, bývalého mluvčího vlády Andráse Giró-Szásze, Pála Heima, předsedu provládního institutu Századvég Gazdaságkutató, a vysoce postavené zaměstnance maďarského Národního daňového a celního úřadu včetně jeho nejvyšší představitelky Ildikó Vidové.

Washington krok podložil stejným prezidentským výnosem, který mu letos umožnil zakázat v rámci protiruských sankcí vstup do země desítkám spolupracovníků Vladimira Putina. Situace je zcela výjimečná tím, že USA a Maďarsko jsou spojenci a například v rámci NATO sdílejí citlivé bezpečnostní informace. Krok tak lze podle analytiků transatlantických vztahů číst spíše jako políček mířený všeobecně Orbánově vládě než konkrétní stopku šestici jejích zaměstnanců.

Orbánovo stále autokratičtější vedení země, omezování svobody médií a kroky vedoucí k zastrašení nevládních organizací (na jaře podniklo maďarské ministerstvo vnitra rozsáhlou razii v neziskovkách placených z norských fondů) USA dlouhodobě kritizují. Prezident Barack Obama v létě přirovnal maďarský vývoj v oblasti lidských práv k Ázerbájdžánu či Kazachstánu. “Že nyní Američané sáhli k zamítnutí víz prominentů, značí, že jsou na nejvyšší míru frustrováni, jiné diplomatické prostředky selhaly a mnoho dalších nástrojů, jak na Orbána tlačit, jim nezbývá,“ interpretuje krok ředitel Výzkumného centra Asociace promezinárodní otázky Vít Dostál.“Cílem může být zmobilizovat k pozornosti vůči Orbánovi maďarskou veřejnost i EU,“ dodává zástupce ředitele Ústavu mezinárodních vztahů Michal Kořan. A protože použitý prezidentský výnos umožňuje v krajním případě kromě zamítnutí víz i zmražení zahraničních kont a není jisté, zda je počet zamítnutých víz konečný, může jít také o snahu podpořit rozkol uvnitř samotného Fideszu.

Autor: Lucie Kavanová

Původní vydání: Políček pro Orbána

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3451
Evropská unie 2222
USA 1059
podpora demokracie 246
rozvoj občanské společnosti 155
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: