Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Německé koncepty ke Společné bezpečnostní a zahraniční politice: civilní dimenze?

Jan Prášil / Ed. 4. 3. 2016

Research paper Jana Prášila se zabývá postojem Německa ke Společné zahraniční a bezpečnostní politika (SZBP). Německá zahraniční politika je od znovusjednocení přes změny vlád vedena kontinuálně jako civilní. Je silně evropeizovaná a SZBP tvoří její centrální bod.

Ve srovnání s Velkou Británií nebo Francií sledovalo Německo v 90. letech nejradikálněji vizi spojené Evropy, usilovalo o zavedení rozhodování kvalifikovanou většinou a silněji integrovanou SZBP. Po britsko-francouzském sblížení z roku 1998, které dynamizovalo výstavbu evropských obranných komponentů, Německo zůstává pozadu a po německo-britském návrhu reformy Rady v roce 2002 vyhasíná i německo-francouzský integrační „motor”.

V roce 2004 se připojilo k evropským „battle groups“ a požadovalo multinacionalitu celého projektu. Do roku 2010 hodlá reformovat spolkovou armádu od principu teritoriální obrany k efektivní schopnosti reagovat na krize a posílit tím tak i Evropskou bezpečností a obrannou politiku (EBOP), za prosazování jejího civilního rozměru.

RESEARCH PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
Evropa 3242
Evropská unie 2066
Německo 461
mezinárodní bezpečnost 1306
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: