Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

NATO a Sahel: nová poušť, staří nepřátelé

/ Ed. 21. 3. 2016

Poslední dubnový týden se odehrály tři události, které spolu tematicky úzce souvisí, ač je vzájemně dělí tisíce kilometrů. První se odehrála v Nigérii, druhá v Libyi a třetí v Praze a všechny mají společné poselství: africký Sahel, měkký to podbřišek severoafrického Maghribu (a EU), čelí hrozbě džihádistických teroristů. A NATO, stahující se za rok z Afghánistánu, tak možná bude muset dostat za úkol novou stabilizační misi dříve, než by chtělo.

Nejprve se 22. dubna v severonigerijském městě Baga střetla armáda s islamistickými ozbrojenci pocházejícími pravděpodobně z extrémistické skupiny Boko Haram. Výsledkem bylo nejméně 185 mrtvých civilistů, nehledě na to, že 40 % města při těžkých bojích lehlo popelem. Druhý výbuch násilí na sebe nenechal dlouho čekat, protože již následující den byla při teroristickém útoku těžce poškozena budova francouzské ambasády v libyjském hlavním městě Tripolisu. 25. dubna pak shodou okolností zasedli na Ministerstvu zahraničí ČR v rámci konferenceorganizované Asociací pro mezinárodní otázky (AMO) mezinárodní experti, aby rokovali o budoucnosti NATO včetně možného zapojení Aliance do řešení bezpečnostních hrozeb v africkém Sahelu.

Když k tomu připočteme nedávný převrat ve Středoafrické republice vedený muslimskými rebely, krvavý útok teroristů na plynový podnik Amenas v Alžírsku a destabilizující důsledky libyjské války a intervence NATO na situaci v Mali, pak je třeba říci, že je zde problém, který je třeba řešit. Francie se o to snaží, ale přepíná své síly, Afričané to neumí, EU nechce a USA mají svých problémů dost jinde. Jediný, kdo má kapacity se tohoto komplexního úkolu v budoucnu ve spolupráci s regionálními partnery zhostit, je Severoatlantická aliance. O tom, jak a proč by se tak mělo stát, již AMO v rámci zmiňované konference vydalo příslušnou studii a netřeba to tedy zde opakovat.

Problematika bezpečnostní situace v Sahelu, jakkoliv se tato odlehlá oblast nachází až na samém okraji pozornosti tuzemských médií, se České republiky začíná přímo týkat. Tak předně, ve výcvikové misi EU v Mali jsou již zapojeni i Češi, kteří chrání její velitelství v hlavním městě Bamaku.Reakce prezidenta Miloše Zemana na teroristické útoky v Bostonu navíc ukázala, že ČR se bude v následujících letech pravděpodobně více zabývat bojem proti terorismu, což se i shoduje se Zemanovým dlouhodobým odporem vůči muslimské víře jako takové. V roce 2011 tak například veřejně vyzval NATO, aby jako svého nepřítele identifikovalo muslimskou civilizaci.

I když pomineme xenofobní rétoriku současného prezidenta, nedá se popřít, že islámský radikalismus v subsaharské Africe sílí, ohrožuje tamní slabé státní struktury a politická zřízení a vytváří prostředí vhodné pro posilování teroristických skupin. Nedávné události spojené s islámským extremismem v Mali, Nigérii, Libyi, Alžírsku, a Středoafrické republice jsou velmi varovné a zasluhují pozornost, zvlášť když se bude nestabilita v jednotlivých zemích vzájemně umocňovat a šířit.

Pokud vyjdeme z přesvědčení, že je lepší řešit hrozby u jejich zdroje a to dříve, než se dostanou mimo kontrolu, tak Sahel o včasné řešení doslova volá. Kulisy v podobě chybu neodpouštějící pouště a skupin fanatických extrémistů jsou již na místě. NATO si tak chtě nechtě možná brzo po stažení z Afghánistánu najde novou hrozbu, jíž je třeba čelit. Doufejme, že se tak stane dříve, než si hrozba najde NATO. Tedy nás.

Původní vydání: NATO a Sahel: nová poušť, staří nepřátelé

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3453
NATO 454
Severní Amerika 156
Subsaharská Afrika 114
mezinárodní bezpečnost 1405
terorismus 211
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: