Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme vedoucí/ho PR a eventů.

Nabucco zpátky ve hře? Transkaspický plynovod dostal nový impuls

Petr Binhack Petr Binhack / Ed. 21. 11. 2015

Rok 2010 se může, ze zpětného pohledu, stát rokem určujícím budoucnost plynovodu Nabucco, zamýšlené páteře dlouho diskutovaného Čtvrtého či Jižního energetického koridoru, který by diverzifikoval import zemního plynu do států Evropské unie.

Ázerbájdžánsko-turecká vyjednávání o tranzitu a prodeji zemního plynu do Evropy přes turecké území byla v červnu úspěšně uzavřena. Dohodou byl zajištěn základní předpoklad realizace plynovodu – jeho naplnění konkrétním zemním plynem. Přestože Nabucco je projektem, na jehož počátku nestál producent a trh, které spojí plynovod, jak velí ekonomická racionalita, ale pouze trh a nový „nezbytně nutný“ plynovod, po kterém následovalo hledání zdroje, znamená tato dohoda skutečně hmatatelný výsledek. Její součástí dohody je i rozvoj klíčového ázerbájdžánského naleziště Shah Deniz II, které by mělo začít s dodávkami v roce 2017 a zajistit dostatek plynu jak pro stále hladovější tureckou ekonomiku, tak i pro státy Evropské unie.

Ve druhé polovině roku jsme svědky dalšího vývoje jednání, které rozhodne o budoucí hodnotě Nabucca. O tom, zda se stane pouze regionálním produktovodem, nebo projektem skutečně evropského významu.

Tímto jazýčkem na vahách bude turkmenský plyn. Bitva o jeho dodávky, která se z pohledu Evropské unie zdála beznadějně prohraná ve prospěch Číny, není zdaleka u konce. Turkmenistán se v roce 2010 dostal do nelehké pozice ve snaze naplnit svůj cíl diverzifikovat export zemního plynu. Kvůli kolapsu exportu plynu do Ruska (v souvislosti s problémy na Středoasijském plynovodu) a vzhledem k pouze pomalému nárůstu objemu dodávek do Číny zůstává potenciálním trhem pro turkmenský plyn pouze Írán. Ašchabad proto aktivně podporuje projekt plynovodu TAPI (Turkmenistán-Afghánistán-Pákistán-Indie), avšak vzhledem k politickým, bezpečnostním i fyzicko-geografickým reáliím tranzitních zemí se jeho výstavba nejeví jako realistická alternativa diverzifikace vývozu v dohledné době.

Tématem pro Turkmenistán se tak opět stává Transkaspický plynovod, který by jej spojil s lukrativními trhy na západě, především v Evropské unii. Růst zájmu o tento projekt podtrhují vyjádření turkmenských představitelů a jednání s jejich ázerbájdžánskými protějšky ve druhé polovině listopadu. I tato varianta ale čelí mnoha politickým překážkám, z nichž nejvýznamnější je status Kaspického moře, kde především státy na jeho severních a jižních březích usilují o možnost kontrolovat export turkmenského plynu do Evropy.

Pozitivním signálem pro realizaci plynovodu je zlepšení vztahů mezi Ázerbajdžánem a Turkemnistánem, které v minulosti bránily seriózní debatě o projektu. Důvodem „tání“ ve vzájemných vztazích je odklon turkmenského prezidenta Berdymuhamedova od politické linie jeho předchůdce Turkmenbašiho, jehož vztahy s ázerbájdžánskými vládnoucími kruhy byly velmi napjaté. Odstraněním politických překážek by měla získat na významu ekonomická výhodnost projektu pro oba aktéry.

V první fázi se mluví o 10 miliardách metrů krychlových (bcm) zemního plynu pro Nabucco s možností růstu dodávek až na 40 bcm v návaznosti na předpokládaný nárůst turkmenské produkce plynu ze současných 70 bcm na 230 bcm do roku 2030. Vzhledem k vlastní spotřebě 20 bcm s předpokládaným  ročním přírůstkem zhruba 6 % by Turkmenistán mohl vyvážet až 180 bcm, ze kterých bude pokrývat také své závazky vůči Rusku, Číně a Íránu. Takovýto scénář by dělal z Turkmenistána vývozce, co do objemu, srovnatelného s Ruskem. Platí však, že v odhadech vývoje turkmenského těžebního sektoru musíme být opatrní, a to především s odkazem na fakt, že těžební plány z minulosti se stále nedaří plnit.

Faktem ale je, že již podepsáním dohody mezi Ázerbájdžánem a Tureckem byla překonána jedna z hlavních politických překážek projektu Nabucco. Pokud by se navíc podařilo získat přístup ke středoasijskému plynu, bude to spíše bonus na cestě k úspěšné realizaci celého Čtvrtého energetického koridoru.

Původní vydání: Nabucco zpátky ve hře? Transkaspický plynovod dostal nový impuls

Přejít
Tagy
Tagy
Postsovětský prostor 427
energetika 475
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: