Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

Mocenská čistka v KLDR: komu vadil Kim Čong-unův strýc?

Michal Vodrážka Michal Vodrážka / Ed. 7. 1. 2016

Čang Song-tchek, strýc vůdce KLDR Kim Čong-una a druhý nejmocnější muž severokorejského režimu, se stal obětí čistky a jeho nejbližší poradci byli popraveni, informovala minulý týden světová média. Čang mohl být trnem v oku severokorejské armádě, ale i samotnému Kim Čong-unovi, který chce upevnit své mocenské postavení, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz analytik Asociace pro mezinárodní otázky Michal Vodrážka.

Lidovky.cz: Přiblížil byste osobu Čang Song-tcheka? Jaký je jeho vztah ke Kim Čong-unovi?

Dnes sedmašedesátiletý Čang Song-tchek si vzal za manželku Kim Čong-ilovu sestru Kim Kjong-hi, je tedy Kim Čong-unovým strýcem. Čangovo přiženění do rodiny odstartovalo jeho politickou kariéru na vysokých vnitrostranických pozicích. Skutečně významnou roli však začal hrát až po Kim Čong-ilově mrtvici (v roce 2008, pozn. red.) a následném převzetí moci Kim Čong-unem: pomohl uskutečnit ten – aspoň z vnějšího pohledu – poměrně hladký přechod moci.

Lidovky.cz: Jak toho docílil?

Téměř po celou svou kariéru byl Čang civilistou, na začátku této dekády byl však spolu se svou manželkou jmenován generálem. Byl také členem některých klíčových orgánů, především politbyra a Komise národní obrany, kde zaujal funkci místopředsedy, takže měl vliv na armádu. Zároveň pod něj spadalo ministerstvo veřejné bezpečnosti, což znamená, že kontroloval uniformovanou policii. Z této pozice mohl Kim Čong-unovi tzv. zametat cestičku, pomáhal mu například obměnit generály, kteří novému vůdci nebyli příliš nakloněni, a nahradit je spolehlivějšími lidmi.

Lidovky.cz: Čang Song-tchek upadl v nemilost už dříve. Připomněl byste, kdy se to stalo poprvé a za jakých okolností?

Stalo se to a začátku tohoto tisíciletí, v roce 2004 – na dva roky se po něm zcela slehla zem, přestal se objevovat po Kim Čong-ilově boku, přestal být zmiňován. Údajně byl poslán do oceláren, kde postoupil tzv. převýchovu prací a při nějaké nehodě prý utrpěl těžké popáleniny. Bližší okolnosti jeho tehdejšího pádu však nejsou známy, severokorejský systém je v tomto ohledu velmi neprůhledný.

Lidovky.cz: Přesto se Čang opět dostal k moci. Jaké bylo jeho postavení v současné mocenské struktuře KLDR?

Obecně byl považován za mocenskou „dvojku“ režimu. Na jeho vysoké postavení poukazuje například to, že během pohřbu Kim Čong-ila nesl rakev s tělem zesnulého vůdce. Odpovídal hlavně za dvě věci: zaprvé za styky s Čínou, jež se k Severní Koreji od nástupu Kim Čong-una chová poměrně chladně, a dále za ekonomický rozvoj, a to nejen uvnitř hranic KLDR, ale i v mezinárodním rámci, opět především ve spolupráci s Čínou – tedy i za dvě zvláštní ekonomické zóny v severokorejsko-čínském pohraničí (Rason na východním pobřeží KLDR a Hwangkumpchjong u hranic s Čínou, pozn. red.).

Lidovky.cz: Kdo mohl mít zájem na jeho pádu? A proč?

Existují v podstatě tři teorie. První z nich tvrdí, že se stal trnem v oku samotnému svému chráněnci, tedy Kim Čong-unovi, který se nyní cítí dostatečně silný na to, aby se svého „regenta“ zbavil. Tím, že by odstavil druhého nejmocnějšího muže režimu, by upevnil svou mocenskou pozici, neboť by začal být vnímán jako skutečný vládce, nikoli jako pouhá Čangova loutka. Druhá možnost je, že Čang byl odstraněn, protože své kompetence neplnil dostatečně uspokojivě.

Lidovky.cz: A do třetice?

Je rovněž možné, že za Čangovým pádem stojí armáda, která mu nemůže zapomenout jeho podporu Kim Čong-unovi – ten byl částí armádních špiček vnímán přinejmenším kontroverzně, neboť v době svého převzetí moci byl velmi mladý a měl minimální vojenské zkušenosti. Další možný motiv je, že Čang byl považován za ekonomického reformátora a ekonomické reformy jdou proti zájmu armády. Zaprvé proto, že armáda nyní severokorejskou ekonomiku do značné míry ovládá, a také kvůli tomu, že jakákoli liberalizace do značné míry omezí její moc. Navíc – Čang byl vnímán jako zastánce pragmatičtějšího, umírněnějšího kurzu, armáda však z napjatých vztahů s Jižní Koreou a dalšími zeměmi těží, neboť jimi upevňuje svou moc.

Lidovky.cz: Podle kusých zpráv, jež máme k dispozici, byli spolu s Čangem odstraněni i jeho nejbližší poradci, kteří byli údajně popraveni na základě obvinění z korupce. Konstrukce, nebo realita?

Těžko říct. V totalitárních systémech jsou vykonstruovaná obvinění a výroba kompromitujícího materiálu běžnými metodami. Nicméně faktem je, že moc v KLDR se zakládá mimo jiné na valutách. Valut je v zemi velký nedostatek, neboť Severní Korea se zahraničím v podstatě neobchoduje, a máte-li k dispozici valuty, můžete si obstarat potřebné příznivce a podporu. Nedá se tedy vyloučit, že Čang, ať už prostřednictvím samotného ministerstva, nebo konkrétních podniků, jež pod něj spadají, se snažil část valut odklonit pro své vlastní účely. Pro mocenský boj jsou dolary naprosto zásadní a nepostradatelné.

Lidovky.cz: Co znamená Čangův pád pro další vývoj v zemi?

Jak už jsem řekl, Čang byl považován za mírumilovnějšího člena severokorejského vedení. Lze se tedy dohadovat, že bude chybět jeden poradní hlas pro umírněnější kurz, pro větší důraz na ekonomické otázky na úkor vojenství, hrozeb okolnímu světu, jaderného programu. Navíc byl relativně zkušený ve vyjednávání s Čínou, takže režimu může chybět jeho know-how v této oblasti. Nicméně považuji za nutné poznamenat, že se pohybujeme v rovině pouhých spekulací – o záměrech Kim Čong-una i režimu samého toho víme tak málo, že odhadovat další vývoj lze jen stěží.

Původní vydání: Mocenská čistka v KLDR: komu vadil Kim Čong-unův strýc?

Přejít
Tagy
Tagy
Asie 603
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: