Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

KOMENTÁŘ: Puč v Turecku jako předzvěst prohlubující se nestability

Tomáš Kaválek Tomáš Kaválek / Ed. 25. 7. 2016

Aktuální dění v Turecku nevěstí nic dobrého. Provládní síly sice oznámily, že se podařilo páteční pokus o puč zmařit, k úplnému uklidnění situace to ale nakonec i tak vést nemusí. Lze spíš očekávat, že polarizace turecké společnosti bude dál pokračovat.

V pátek ve večerních hodinách jednotky turecké armády s těžkou technikou a za podpory vzdušných sil začaly obsazovat strategické body v Istanbulu a hlavním městě Ankaře. Krátce na to bylo oznámeno v prohlášení převzetí moci armádou za účelem „znovunastolení ústavního pořádku, demokracie, lidských práv a svobod“. Cílem bylo sesadit vládu pro-islamistické Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) a prezidenta Recepa Erdoğana.

Navzdory rychlosti a organizovanosti, s jakou armádní jednotky usilující o puč převzaly kontrolu nad strategickými cíli, včetně médií, vládních budov, dopravních uzlů i letišť, začali pučisté brzy ztrácet momentum. V první řadě se nepodařilo pučistům udržet charismatického prezidenta Erdoğana (a nakonec i premiéra a další představitele vlády) mimo hru.

Celý komentář najdete na stránkách iDnes.cz.

Původní vydání: KOMENTÁŘ: Puč v Turecku jako předzvěst prohlubující se nestability

Přejít
Tagy
Tagy
Blízký Východ a severní Afrika 1268
Turecko 102
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: