Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Kolumbie oslavuje

Naďa Závodníková Naďa Závodníková / Ed. 17. 2. 2016

Ingrid Betancourt, tři občané Spojených států amerických a dalších jedenáct vojáků bylo osvobozeno po dvaceti dnech intenzivních operací tajných služeb a kolumbijské armády ve středu 2. července 2008 v Guaviare.

Přes veškerá očekávání Ingrid Betancourt vystoupila z vojenské helikoptéry plna optimismu, bez známek jakýchkoli zdravotních potíží a prakticky ihned po přistání se představila na tiskové konferenci uspořádané na vojenském letišti v Bogotě. V záplavě gratulací a obětí, Ingrid Betancourt děkovala Bohu, prezidentu Uribemu, občanům Kolumbie a francouzské vládě za veškeré kroky podniknuté ve prospěch jejího osvobození. I přes to, ze rodinní příslušníci Ingrid Betancourt, stejně jako další stoupenci bývalé prezidentské kandidátky odmítali, z obavy o život rukojmích, vojenskou operaci na osvobození zadržovaných a stali se tak předními kritiky prezidenta Uribeho, Ingrid Betancourt prohlásila, že prezidentova politika demokratické bezpečnosti, stejně jako prosazení možnosti druhého funkčního období, které vedlo ke znovuzvolení prezidenta Uribeho v květnu 2006, znamenaly zvrat v soupeření mezi armádou a guerillou ve prospěch vlády.

Posilování bezpečnostních složek, přítomnost bezpečnostních složek ve všech obcích a okresech Kolumbie a především pokračování v této politice v průběhu druhého mandátu prezidenta Uribeho znamenaly, podle slov Ingrid Betancourt, zvrat v logice FARC, pro které změny na postu prezidenta během posledních dvaceti let souvisely se změnou politiky tvrdé ruky a politiky jednání využívané pro rekonvalescenci guerilly. FARC se podle Ingrid Betancourt nacházejí v obtížné situaci, protože operace kolumbijské armády znemožňují komunikaci a dodávky potravin, oblečení a obuvi. Nedostatek potravin a dalších komodit uvnitř FARC je velmi citelný již od minulého roku a spolu s postupem kolumbijské armády významně přispívá k demoralizaci guerilly. Nicméně, jak se vyjádřila Ingrid Betancourt, je nezbytné pokračovat v úsilí o osvobození zbývajících přibližně 740 rukojmí, ve kterém by mohli sehrát významnou roli venezuelský prezident Hugo Chávez a prezident Ekvádoru Rafael Correa pod podmínkou, že budou respektovat kolumbijskou demokracii.

Právě v souvislosti s vývojem posledních měsíců v Kolumbii je zajímavé sledovat změnu postoje prezidenta Cháveze vůči FARC. Ačkoli ještě před měsícem prezident Chávez propagoval uznání statusu FARC a zpochybňoval legitimitu vlády prezidenta Uribeho, v nedávném vydání pravidelného nedělního pořadu ¡Aló, presidente! Chávez prohlásil, že revoluční boj již v dnešních podmínkách Latinské Ameriky není aktuální a vyzval FARC k ukončení boje.

Osvobození Ingid Betancourt, smrt Raúla Reyese a Manuela Marulandy, vzdaní se Kariny (velitelky Fronty 47) stejně jako vysokého počtu guerillových bojovníků, kteří se pravidelně odevzdávají do rukou autorit, jsou ze strany kolumbijské vlády vnímány jako “konec” FARC. Jak potvrdil ministr obrany Juan Manuel Santos: “FARC se blíží svému konci. Nabízíme jim vstřícnou ruku, pokud chtějí jednat. Chceme mír – po dobrém nebo po zlém”. Ztrátu pozic FARC dokazuje jak absence výrazných aktivit, tak ztráta legitimity této guerilly v očích veřejného mínění.

Vývoj posledních dnů s sebou přinesl mnohé pochybnosti: bude Ingrid Betancourt kandidovat v prezidentských volbách 2010? Přispěje tento úspěch k prosazení reformy ústavy a umožní tak prezidentu Uribemu ucházet se o třetí funkční období? A konečně – opravdu se blíží konec FARC, nejstarší guerilly v Jižní Americe? Prozatím je jisté jen to, že sama Ingrid Betancourt nevyloučila možnost kandidovat na post prezidenta. Je však téměř jisté, že Ingrid Betancourt nebude kandidovat proti prezidentu Uribemu. Minimálně proto, že prezident Uribe je hlavním hrdinou v osvobození Ingrid Betancourt, což se odrazilo jasně na míře jeho popularity přesahující 91%. Ačkoli do prezidentských voleb zbývají ještě dva roky, je velmi pravděpodobné, že Uribeho šance na znovuzvolení je velmi vysoká.

A co se týče FARC, je nesporné, že se nacházejí ve velmi obtížné situaci. V minulosti však již dokázaly, že jako guerilla jsou schopny přežít s pouhými dvěma desítkami guerillových bojovníků. Pokračující akce kolumbijské armády, po dnu volna, který dostala k oslavám svého úspěchu, a ztráta legitimity FARC v očích veřejnosti jsou však příslibem do budoucna.

Tagy
Tagy
Latinská Amerika 114
terorismus 203
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky