Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Kam zamíří mistr převratů?

Ondřej Soukup / Ed. 22. 2. 2016

Nedávná "revoluce růží" v Gruzii vyvolala podezření, že převrat zorganizovali Američané. USA měly a mají v Gruzii asi největší vliv ze všech států na jižním Kavkaze. Americký novinář Mark Irkali ji v jednom svém článku dokonce označil za nový Salvador. Program výcviku a vyzbrojení gruzínské armády financovaný Američany, který se týkal jen několika elitních jednotek, měl větší rozpočet než zbytek místní armády. Mimochodem, na tomto programu se podílela i Česká republika dodávkami munice. Není divu, že právě ozbrojené složky byly mnohem prozápadnější než zbytek režimu.

Také opozice byla spojena se Západem. Eduard Ševardnadze otevřeně obvinil z jejího financování fondy George Sorose. Ty skutečně zaplatily cesty předáků srbského hnutí Otpor, které se aktivně podílelo na svržení Slobodana Miloševiće, do Tbilisi. Předali tu své know-how včetně symboliky mládežnickému hnutí Khmara (Dost!). Gruzínci přejali nejen sevřenou pěst jako symbol, ale dokonce se objevila i hesla v srbštině Gotov je! A kdoví, zda nápad pozvat aktivisty Otporu a týden před volbami odvysílat na nejsledovanějším televizním kanálu dokument o vítězství srbské opozice nepocházel z hlavy amerického velvyslance Richarda Milese.

Ten byl totiž v době převratu velvyslancem v Bělehradě. Představa ambasadora Milese coby specializovaného agenta, jehož ministerstvo vyšle vždy, když je potřeba nenásilně svrhnout nějaký režim, je jistě lákavá. Pravda bude ale asi o mnoho prostší. Ševardnadze vybudoval v Gruzii systém, který nevyhovoval nikomu. A tak prezidenta vyzval k rezignaci jak ruský ministr Igor Ivanov, tak americký ministr Colin Powell. Režimu vypověděly poslušnost i silové složky. V této situaci musel odejít i takový mistr taktiky, jakým byl Eduard Ševardnadze. Nicméně, nejsem asi sám, koho zajímá, v jaké zemi bude ambasador Miles pracovat příště.

Původní vydání: Kam zamíří mistr převratů?

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3217
Postsovětský prostor 427
lidská práva 404
podpora demokracie 211
rozvoj občanské společnosti 148
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: