Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Jak vládne Islámský stát?

/ Ed. 30. 12. 2015

Islámský stát se povahou své existence nachází kdesi mezi teroristickou organizací a impériem, jež má globální poselství a málem světovládné ambice. Svojí taktikou, kterou je odvolávání se na sunnitskou identitu a vyvolávání sektářského konfliktu mezi sunnity a šíity, ukazuje IS, že je spíše teroristickou organizací.

Teroristická skupina Islámský stát (IS) je známa svou brutalitou. Cizí jí není stínání hlav, ukřižování, únosy, vraždy, mučení, amputace, věznění, hromadné popravy či sebevražedné útoky. Jeho oponenti jsou bez milosti likvidováni, příslušníci náboženských a etnických menšin na obsazených územích jsou buď vražděni, nebo dostanou na výběr mezi násilnou smrtí, útěkem a konverzí. Není to samoúčelné, cílem je učinit dojem na nové rekruty, vyděsit nepřítele a předčit konkurenci. Praktiky IS však nejsou omezeny jen na instrumentální použití násilí.
Strategie expanze a kontroly

Vojenská expanze IS klade důraz na teritoriální kontrolu, nikoliv bodové teroristické útoky. Využívá při tom třístupňové taktiky. Nejprve jsou zahájeny bombové a sebevražedné útoky, pak vyvolán zmatek a následně je v chaos a zmar uvržené území přímo obsazeno a konsolidována jeho kontrola.

Celý článek vyšel v Hospodářských novinách dne 11. září 2014.

Původní vydání: Jak vládne Islámský stát?

Přejít
Tagy
Tagy
Blízký Východ a severní Afrika 1256
Islámský stát 187
konflikt v Sýrii 246
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: