Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Írán a USA budou vyjednávat. Ke konfliktu nedojde

Matěj Denk Matěj Denk / Ed. 20. 1. 2020

Konflikt mezi USA a Íránem je ve fázi "win-win", tedy vítězství na obou stranách. Otevřený útok je tak velmi nepravděpodobný.

Jaká byla skutečná motivace útoku USA na generála Kásema Solejmáního? ,,Mám pocit, že byl motivován spíše postavením Ameriky než tím, že by se dělo něco významného na Blízkém východě. Samozřejmě situace tam eskalovala, ale nebylo to poprvé. Donald Trump se snaží o stažení z oblasti Blízkého východu. Pouze se chtěl stáhnout vítězně. Šlo mu o velké gesto a o to, dostat Íránce k jednacímu stolu. Když s nimi teď podepíše dohodu, bude moci před domácím publikem říct: Ano, ale já jsem je dotlačil ke stolu po zabití generála a je to moje vítězství. Letos USA čekají prezidentské volby, takže to celé samozřejmě není náhoda. Útok na postavu takové vážnosti a důležitosti, jako byl generál Solejmání, byl šok úplně pro všechny, to si nikdo nedokázal představit.“ Celý rozhovor s Matějem Denkem pro Týden.cz čtěte v odkazu.

Původní vydání: Írán a USA budou vyjednávat. Ke konfliktu nedojde

Přejít
Tagy
Tagy
Blízký Východ a severní Afrika 1245
USA 1003
mezinárodní bezpečnost 1291
terorismus 203
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: