Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Irák: Bude Velký Satan spolupracovat s Osou Zla?

/ Ed. 3. 1. 2016

Americké letectvo by mohlo dostat nečekaného spojence v podobě Íránských revolučních gard, jejichž dva elitní prapory podle všeho již v Iráku působí a Írán nyní nabízí navýšení svých sil na dvě brigády s 10 000 muži, které by pomohly bránit hlavní město.

Situace v Iráku se zhoršuje tak rychle a nezadržitelně, až se zdá, že vezmou za své všechny americké úspěchy se stabilizací této válkami zjizvené země. Zoufalá situace vede k zoufalým činům a tam, kde nejsou iráčtí představitelé schopni nalézt společnou řeč, ji možná naleznou aktéři, kteří by si za jiných okolností vyhrožovali ozbrojeným konfliktem. Konkrétně USA, Írán a Sýrie.

Proč? USA utopily v iráckém písku za poslední roky mnoho krve, peněz a mezinárodní prestiže. Syrský režim naopak vidí v bojovnících Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL), kteří nyní táhnou na Bagdád, jednoho ze svých úhlavních nepřátel a jak známo, nepřítel mého nepřítele je můj spojenec. Šíitský režim v Íránu se pak obává, že se mu sousední Irák rozpadne pod rukama, což by ohrozilo jak šíitské souvěrce v této zemi, tak širší geopolitické zájmy Íránu v oblasti.

Článek vyšel 13. června 2014 v Hospodářských novinách.

Původní vydání: Irák: Bude Velký Satan spolupracovat s Osou Zla?

Přejít
Tagy
Tagy
Blízký Východ a severní Afrika 1245
Islámský stát 187
terorismus 203
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: