Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

Setkávání žen v české zahraniční, evropské a bezpečnostní politice

Pavlína Janebová Pavlína Janebová / Ed. 3. 11. 2020
Setkávání žen v české zahraniční, evropské a bezpečnostní politice

AMO usiluje o posílení hlasu žen-expertek v oblasti, která je nám nejbližší a nejdražší – česká zahraniční, evropská a bezpečnostní politika. Dlouhodobě nám vadí nepoměr mezi velkým množstvím kompetentních žen, které se v této oblasti pohybují, a jejích neadekvátním zastoupením jak v debatách, tak na vyšších příčkách institucí zabývajících se utvářením a výkonem těchto politik. Proto jsme v roce 2017 společně s Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) iniciovali vznik sítě, která sdružuje, je zástupkyně těchto institucí, ale i akademické sféry, think-tanků, stejně jako novinářky.

AMO ve spolupráci s FES od roku 2017 uspořádala celkem osm setkání expertek, z toho šest ve formátu pracovních snídaní, které se tematicky zaměřily na širokou paletu témat od bezpečnosti přes brexit až po feministickou zahraniční politiku. Cílem setkání je vytvořit prostor pro odbornou diskuzi zahrnující specificky ženskou perspektivu – a zároveň si se zahraničními expertkami, které v debatách vystupují, vyměnit zkušenosti a názory na zastoupení žen v debatách (nejen) na zahraničně-politická témata či výzvy související s budováním profesionální kariéry v prostředí donedávna často považovaném za „mužskou doménu“.

V září 2017 jsme projekt spustili setkáním o české evropské a bezpečnostní politice a participaci žen s poslankyní EP Olgou Sehnalovou, ředitelkou pro rovnost a evropské občanství DG JUST Evropské komise Irenou Moozovou a zástupkyní ředitele Aspen Institute Germany Annou Kuchenbecker. 

říjnu 2018 jsme s ředitelkou berlínské kanceláře European Council on Foreign Relations Almut Möller diskutovaly o dopadech brexitu na změnu koalic v Evropské unii. 

listopadu 2018 jsme pokračovaly bezpečnostním tématem, když jsme spolu s Marií Mälksoo z Brussels School of International Relations diskutovaly o tom, jak může EU a NATO čelit hybridním hrozbám. 

únoru 2019 proběhlo setkání s Corinnou Horst z German Marshall Fund of the United States a bruselské iniciativy Brussels Binder, usilující o posílení účasti žen v odborných debatách. Corinna s členkami networku sdílela zkušenosti s procesem tvorby databáze expertek. 

V listopadu 2019 jsme měly možnost hovořit s velvyslankyní Švédska v České republice Viktorií Li o švédské feministické zahraniční politice, jejích principech a prosazování. 

Doposud posledním setkáním byla snídaně s Rebeccou Hersman z Center for International and Strategic Studies, v jejímž rámci jsme se soustředily na kontrolu zbraní hromadného ničení a hlavní výzvy s ní spojené.

Vedle expertních snídaní proběhly v roce 2019 také dvě pracovní setkání členek sítě na téma dalšího směřování sítě.

Debaty budou pokračovat v příštím roce, kdy navážou mimo jiné na vytvoření on-line databáze expertek na českou zahraniční, evropskou a bezpečnostní politiku. Více informací o této iniciativě najdete zde.

Tagy
Tagy
lidská práva 499
Česká republika 2792
česká zahraniční politika 1302
Ženy v české zahraniční politice 51
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: