Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Výzkum ukázal, že Češi v EU neví kudy kam

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 6. 11. 2015

Debatu o EU a do značné míry i evropskou politiku jako takovou v posledních letech opanoval Václav Klaus, který neměl důstojného oponenta. Klaus je však z Hradu pryč a je načase se zamyslet, jaká bude české evropská politika bez jeho populistických protiunijních glos a prezidentských obstrukcí.

Příští jaro oslaví Česká republika deset let členství v Evropské unii. I když těžko říci, zda se vůbec bude slavit, když česká veřejnost patří mezi jednu z nejeuroskeptičtějších v Evropě. V posledním celoevropském měření nálad pouhých 32 % dotázaných tvrdilo, že členství v EU je pro Česko dobré, což Čechy zařadilo na předposlední příčku za Brity i Řeky. Je vidět, že debatu o EU a do značné míry i evropskou politiku jako takovou v posledních letech opanoval Václav Klaus, který neměl důstojného oponenta. Klaus je však z Hradu pryč a je načase se zamyslet, jaká bude české evropská politika bez jeho populistických protiunijních glos a prezidentských obstrukcí. Především je důležité vědět, co si o evropské politice myslí ti, kteří ji připravují, vyjednávají, komentují, analyzují a především o ní rozhodují.

Úkolu zjistit, jaké jsou trendy české evropské politiky, se zhostil tým Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). S obsáhlým dotazníkem oslovil 440 úředníků, akademiků, politiků, byznysmenů, zástupců nevládní sféry a novinářů a získal tím jedinečná empirická data o jejich názorech na roli ČR v EU a na budoucnost evropské integrace.

Co si tedy o české evropské politice myslely v létě roku 2013 její elity? Nic povzbudivého. Jen třetina respondentů soudí, že ČR dokáže prosadit svůj národní zájem v EU, a hned 71 % je přesvědčeno, že Česko neumí své priority ani definovat. Nejvýznamnějším tématem evropské politiky příštích let bude vývoj v eurozóně, která se bude rozšiřovat i dále hospodářsky a institucionálně integrovat, třebaže to pro ČR nebude výhodné. Nevznikne plně liberalizovaný trh se službami, který by si ČR mělo podle mínění respondentů přát. I to jsou názory elit české evropské politiky.

Všechny odpovědi však nejsou tak pesimistické. Další výsledky výzkumu – i ty povzbudivější – budu glosovat v příštích příspěvcích na blogu AMO. Prozatím se spokojte s tím, že téměř 85 % respondentů věří, že Česko se bude v budoucnu v Unii lépe prosazovat.

Tagy
Tagy
Evropa 3245
Evropská unie 2068
Evropský parlament 198
Česká republika 2548
česká evropská politika 654
česká zahraniční politika 1100
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: