Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

Slováci radí Ukrajincům. Češi ne

/ Ed. 6. 11. 2015

Ukrajinští „headhunteři“ rozhodili sítě po celém světě a získali pro reformu svého státu a hospodářství osobnosti zvučných jmen. Patří mezi ně i dva slovenští politici. Dvojnásobný expremiér Mikuláš Dzurinda přijal nabídku stát se jedním z poradců ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Jeho dlouholetý blízky spolupracovník a exministr financí Ivan Mikloš radí ukrajinské ministryni financí Natalii Jareskovej a ministrovi hospodářství Aivarasovi Abromavičiusovi.

Mikloš se na setkání s českými novináři pochlubil výsledkem svého působení na slovenském ministerstvu financí. „1. ledna 2004 byly spuštěny reformy. Mezi rokem 2004 a 2008 Slovensko konvergovalo k západoevropským zemím o 14 procent. Ve stejné době Česká republika dosáhla konvergence jen 3 procenta,“ říká. Věří, že zkušenosti z jeho země jsou pro Ukrajinu použitelné. A to i v době války. Naopak, kvůli ní se musí podle něj dělat „ještě radikálněji“.

Dzurindova vláda i Balcerowicz

Nadšení z reforem mnoho Slováků s Miklošem nesdílí. Stačí si přečíst komentáře čtenářů pod náhodným rozhovorem s tímto exministrem. Přesto odvážné kroky Dzurindovy vlády získaly ocenění z úst mnoha zahraničních expertů. I pozvání k rekonstrukci Ukrajiny je jednou z kladných reakcí na změny, které Dzurindova vláda zavedla.

Stejné pozitivní ocenění se dostala i polskému architektovi „šokové terapie“ devadesátých let Leszkovi Balcerowiczovi. „Polsko je modelový stát, který úspěšně reformoval hospodářství a stal se plnohodnotným členem Evropské unie a OECD,“ řekl Porošenko v souvislosti s oznámením své nabídky pro Balcerowicze. „Ukrajina, která se rozhodla jít cestou reforem, má zájem o polské zkušenosti,“ dodal.

Česko reformní úspěchy nabídnout nemůže

Ukrajinské politiky zjevně nezaujal nikdo z Česka. Vlastně není divu. Stačí se zamyslet, jaké reformní kroky poslední vlády přijímaly. Penzijní reforma skončila nemastným neslaným patvarem kritizovaným ze všech stran. Snahy o přenesení úspěšných německých reforem pracovního trhu či tamního duálního systému vzdělávání neobstály. A tak by šlo pokračovat. Zatímco v devadesátých letech bylo Česko ekonomickou superstar postkomunistických států, v novém tisíciletí jakoby ztratilo jakýkoliv zápal.

V mezinárodních srovnáváních čeští podnikatelé nedopadají nijak špatně, nejslabší místem, třeba ve srovnávání konkurenceschopnosti či digitální ekonomiky, bývá stát.

Kuponová privatizace po estonsku

Přesto by se mohl nějaký prvek reforem, které proběhly v Česku, respektive Československu, na Ukrajině objevit. Na dotaz novinářů, zda by doporučil zopakování kuponové privatizace na Ukrajině, Mikloš překvapivě neodpověděl rezolutně negativně. Použil by však jiný model. Ten, na který vsadilo Estonsko. Majoritní podíly prodalo velkým investorům, menšinové podíly mohly získat v kuponové privatizaci výhradně soukromé osoby.

autor: Marie Bydžovská

Původní vydání: Slováci radí Ukrajincům. Češi ne

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3451
Postsovětský prostor 427
Ukrajina 1147
ekonomika 1024
válka na Ukrajině 767
Česká republika 2792
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: