Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

Studenti se zúčastnili Modelu Visegrádské skupiny plus Německa

AMO AMO / Ed. 24. 8. 2017
Studenti se zúčastnili Modelu Visegrádské skupiny plus Německa

Vysokoškolští studenti z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Německa se zúčastnili Modelu Visegrádské skupiny plus Německa (V4+) v Praze. Jeho cílem bylo nabídnout studentům unikátní možnost vhlédnout do zahraničních politik jednotlivých států a dozvědět se více o zahraniční politice ve střední Evropě. Projekt byl podpořen Mezinárodním visegrádským fondem a Ministerstvem zahraničních věcí ČR v rámci Česko-polského fóra.

Letní škola byla rozdělena na přípravnou část a dále na dvoudenní diplomatické jednání. Jednacím jazykem celého modelu byla angličtina, a proto dostali studenti možnost procvičit si své jazykové dovednosti. V prvních třech dnech studenti vyslechli mnoho přednášek a interaktivních seminářů od českých i zahraničních hostů, které se věnovaly problematice V4 a Německa. Ředitelka AMO Vlaďka Votavová pohovořila o stavu občanské společnosti ve střední Evropě a ředitel Výzkumného centra AMO Vít Dostál studenty seznámil s fungováním Visegrádské skupiny.

Dalším hostem Modelu V4+ byl výkonný ředitel Aspen Institute Prague a bývalý český diplomat Jiří Schneider, ředitel Odboru  střední Evropy MZV ČR Tomáš Kafka nebo profesor Eckart D. Stratenschulte z Evropské akademie Berlín. Semináře se zaměřovaly na aktuální témata související s V4 a Německem. Konkrétně se studenti věnovali budoucnosti Evropy v kontextu Junckerova plánu a také migraci a modifikaci Evropského společného azylového systému.

Dále měly delegace jednotlivých států, složené vždy z pěti studentů, možnost navštívit velvyslanectví jimi zastupovaných států. Během těchto setkání dostali studenti prostor seznámit se nejen s prostředím ambasády, ale také probrat otázky, které je v zahraniční politice zajímají. Studenti měli možnost navštívit velvyslanectví Polska, Německa, Slovenska i Maďarska.

V rámci doprovodného programu studenti absolvovali prohlídku Prahy a také měli možnost zúčastnit se novinářské debaty na téma „Relevance Visegrádské skupiny v dnešním světě“, kterou zorganizovala AMO a jejímž hosty byli například Marie Heřmanová z Deníku Referendum, Martin Ehl z Hospodářských novin nebo Lukáš Onderčanin ze SME.

Ve zbývajících dnech čekala na studenty náročná diplomatická jednání, ve kterých zástupci jednotlivých států obhajovali a propagovali své postoje a snažili se najít konsensus v těchto těžkých otázkách. Týdenní intenzivní program a úspěšná diplomatická jednání byla završena neformální plavbou na lodi po Vltavě. Celý program letní školy byl koncipován tak, aby se studenti zlepšili a vzdělali v oblasti mezinárodních vztahů, ale aby také měli možnost poznat Prahu a seznámit se navzájem a navázat kontakty do budoucna.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: