Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme vedoucí/ho PR a eventů.

Druhé přípravné setkání v duchu SDGs a Vánoc

AMO AMO / Ed. 21. 12. 2016
Druhé přípravné setkání v duchu SDGs a Vánoc
foto AMO

Prosincové, a v řadě již druhé, přípravné setkání úspěšně proběhlo a kromě vánoční nálady mělo toto setkání ještě jednu zvláštnost – Summitu se účastnil historicky nejvyšší počet hostů.

Druhé přípravné setkání Pražského studentského summitu bylo zahájeno projevem Filipa Jelínka, zástupce hlavní koordinátorky. Následovaly proslovy koordinátorů Ivy Gejdošové a Jáchyma Vintra, kteří zasvětili studenty do toho, co je čeká nejen během dne, ale také během celého zbývajícího ročníku.
Cíle udržitelného rozvoje (tzv. SDGs), představující program OSN na následujících 15 let, byly obsahem prvního bloku seminářů. Cíle navazují na úspěšnou agendu Rozvojových cílů tisíciletí. Jedná se o ambiciózní plán mezinárodního společenství vymýtit chudobu, hlad, zajistit rovný přístup ke vzdělání nebo zpomalit globální oteplování. Seminář na téma SDGs a životní prostředí vedl Bedřich Moldan: “Snažil jsem se poukázat, jak důležité jsou globální dohody, které samy o sobě ukazují, že ten svět je schopen nějakým způsobem se domluvit. A úroveň globálních dohod má odraz v národní politice, jak se lidé chovají, nejenom na úrovni politiků, ale také na úrovni běžného života.”

Dalším z přenášejících byl například bývalý účastník Modelu Severoatlantické aliance, dnes student Oxfordu, Petr Vilím: “Bez Summitu bych rozhodně neměl ty zájmy, které mám teď, taky bych nebyl tam, kde jsem teď a nezískal bych tu lásku k debatování a potom následně vzdělání.“
Ve druhém bloku seminářů byli studenti rozděleni na základě regionálního klíče dle států, které v jednotlivých modelech zastupují. V těchto regionálních seminářích bylo interaktivní cestou představeno dění na území daných regionů. Semináře byly vedeny zajímavými osobnostmi, mezi něž patří například analytici Asociace pro mezinárodní otázky, Jan Michal a další.
Odpolední čás byla naplněna nejrůznějšími aktivitami. Studenti byli seznámeni s jednotlivými jednacími řády, aby se následně mohli pustit do jednání. Důraz byl věnován také softskills nebo teambuildingovým aktivitám. V závěru dne se předsednictva jednotlivých orgánů naladila na vánoční atmosféru a uspořádala delegátům vánoční program. V Radě pro lidská práva se konala již tradiční ochutnávka národních specialit, na kterou studenti přinesli jimi připravované tradiční pochutiny. V modelu Evropské unie se rozdávaly perníčky, v modelu Severoatlantické aliance byl pro studenty připraven dokonce i čokoládový dort s logem Aliance.
Sobotnímu setkání předcházely doprovodné akce, které Summit pro své delegáty pravidelně pořádá. První akcí byl Polygon, který se uskutečnil v prostorách partnerské Metropolitní univerzity Praha. Lidskoprávní biograf pořádaný v Americkém centru pak studenty zavedl do prostředí politické scény v Estonsku. Dokument Prachy v prachu byl plný politického humoru kritizujícího estonské prostředí a neprůhledných a populistických praktik.
Na vánoční vlnu se studenti mohli naladit i během čtvrté adventní neděle, jelikož pro ně byla uspořádána vánoční minisimulace ze světa Harryho Pottera. Zástupci Ministerstva kouzel, Asociace čistokrevných kouzelníků, domácích skřítků, kentaurů a dalších kouzelných bytostí usilovně jednali o poválečném uspořádání kouzelnického světa po porážce lorda Voldemorta. V kouzelnickém společenství však převládl konzervatismus a návrhy na zrovnoprávnění ras, zařazení přírodních věd do školních osnov či zrušení nehumánního vězení Azkaban neprošly.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: